Ochrona zbóż z Ampol-Merol – jesień 2023
Siewy zbóż ozimych w sezonie jesień 2023 zostały rozpoczęte i obecnie jesteśmy w połowie prac polowych. Przez najbliższe 2-3 tygodnie będą jeszcze trwały zasiewy wszystkich gatunków. Pomimo że trwają zasiewy, warto już zastanowić się nad strategią ochrony herbicydowej. W związku z tym należy przeanalizować rozwiązania zastosowane w poprzednich sezonach i ewentualnie je skorygować.
Ochrona herbicydowa zbóż
Warunki pogodowe zazwyczaj jesienią są dobre, aby wykonywać zabiegi krótko po wschodach roślin. Badania wielu producentów środków ochrony roślin wskazują, że najbardziej optymalny moment wykonania zabiegu to faza 2-3 liści zbóż. W tym czasie większość chwastów jest jeszcze w fazie liścieni lub pierwszych liści właściwych, więc łatwo jest je wyeliminować. Warunki w trakcie zabiegu też mają wpływ na skuteczność. Najwyższą skuteczność można osiągnąć, wykonując zabieg na wilgotną glebę, ale suche rośliny. Wówczas nastąpi bardzo dobre pokrycie zarówno liści jak i gleby. W fazie 2-3 liści gleba jest jeszcze praktycznie odkryta i jest łatwy dostęp zarówno do chwastów jak i samej gleby. Większość herbicydów jesiennych ma właśnie takie działanie, czyli zarówno odglebowe (na wschodzące chwasty), jak i nalistne.
Na skuteczność zabiegu wpływa także sama uprawa, tzn. im mniej zbrylona gleba w trakcie siewu, tym wyższa skuteczność zabiegów jesiennych i jednocześnie mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się zachwaszczenia wtórnego wiosną.
Rekomendowane produkty do zwalczania chwastów w uprawach zbóż
Bardzo wysoką skuteczność zabiegów herbicydowych można uzyskać, wybierając produkty, które mają w składzie kilka substancji aktywnych (produkty 2-3-składnikowe). Można również wykonać mieszaniny we własnym zakresie. Poniżej zostały przedstawione 3 rozwiązania herbicydowe, które mają bardzo szerokie spektrum zwalczanych chwastów, a jednocześnie dwa z nich szeroką rejestrację w różnych gatunkach zbóż.
Więcej informacji na temat spektrum zwalczanych chwastów można uzyskać w etykiecie rejestracyjnej lub w katalogu na stronie 40-41.
Mieszanina herbicydów z jedną z nowszych substancji aktywnych (pikolinafen) daje bardzo dobre efekty regulacji zachwaszczenia najbardziej popularnych chwastów występujących w zbożach. Wyżej wskazane mieszaniny dobrze radzą sobie z takim popularnym chwastem w zbożach jak miotła zbożowa, ale także z chwastami dwuliściennymi: bodziszek, fiołek, mak, jasnoty, przytulia czepna, rumianek i wiele innych.
Ochrona zbóż przed szkodnikami
Oprócz regulacji zachwaszczenia jesienią warto zwrócić uwagę na zagrożenia ze strony szkodników, jakie mogą się pojawić na plantacji jesienią. Jednymi z najgroźniejszych w ostatnich sezonach są mszyce i skoczki, przenoszące choroby wirusowe. W związku z tym zachęcam do systematycznej lustracji pól, przynajmniej raz w tygodniu. Po to, aby można było zareagować w razie potrzeby. Obecnie na plantacjach obserwuje się duże nasilenie skoczków. Być może w przyszłych tygodniach pojawi się także mszyca. Do ograniczenia tych szkodników na plantacjach zbóż, można wykorzystać takie środki jak chociażby Inazuma 130 WG oraz Karate Zeon 050 CS. Oprócz tych produktów można użyć preparat Western, który zwalcza szkodniki w sposób mechaniczny, tworząc na powierzchni roślin lepką powłokę polimerową. Po jego zastosowaniu następuje unieruchomienie szkodnika i zahamowanie czynności życiowych, co w konsekwencji prowadzi do jego śmierci.