Przytulia czepna

Nazwa łacińska:

Galium aparine

Pokrój rośliny:

Wysokość: 10-20 cm, łodyga do 200 cm.
Liście: ustawione w kółkach, po 6-9 sztuk, wąskie, lancetowate.
Kwiaty: białe, drobne, o średnicy 1,5-2 mm.

OPIS

Nie jest żadną tajemnicą, że posiadając swoje własne pole uprawne, jesteśmy zewsząd narażani na różnego rodzaju szkodniki. Mogą one w znaczący sposób obniżyć jakość naszych produktów, a nawet spowodować, że nie będą się one nadawały do spożycia. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu przytulia czepna. Roślina ta jest spotykana w bardzo wielu uprawach, między innymi w brokułach, cebuli, grochu czy pietruszce. Warto bliżej przyjrzeć się temu konkretnemu szkodnikowi, ponieważ tylko to umożliwi skuteczną walkę z nim.

Czym jest przytulia czepna?

Przytulia czepna to chwast, który w wybranych sytuacjach może osiągać wysokość nawet do 1,5 metra. Wegetuje przede wszystkim od marca do połowy sierpnia. Charakteryzuje się liśćmi ustawionymi w kółkach po 6-9 sztuk oraz drobnymi białymi kwiatami o średnicy do 2 mm. Jest bardzo problematyczny, ponieważ występuje w warzywach uprawianych zarówno przez duże gospodarstwa rolne, jak i przez każdego z nas w swoim ogrodzie. Może atakować chociażby marchew, ogórki czy fasolę szparagową. Stanowi ogromne zagrożenie dla roślin, ponieważ jest dużą konkurencją wobec roślin uprawnych - zagęszcza nadmiernie łan, a przy tym utrudnia prowadzenie zbiorów. Dodatkowo zabiera część wody i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin uprawnych.

Znakiem charakterystycznym przytulii czepnej jest zdolność do przyczepiania się do rosnących obok roślin wspierających i to na nich pięcie się coraz wyżej. Chwast ten jest rośliną jednoroczną, jednak może zimować. Bardzo charakterystyczna jest łodyga przytulii. Na całej jej długości, co kilka lub kilkanaście centymetrów znajdują się punkty, w których łodyga ze wszystkich stron jest oplatana przez liście. Liście te są pokryte sztywnymi włoskami, które mogą zaczepiać się chociażby o odzież czy sierść zwierząt. Przez to, że chwast ten bardzo lubi wysokie temperatury, jego kwiaty pojawiają się w okolicy czerwca i są obecne nawet do października. Roślina jest tak bardzo problematyczna przede wszystkim z tego względu, że posiada nawet do 600 nasion, które mogą przezimować w ziemi nawet do 8 lat, nie tracąc przy tym zdolności do kiełkowania. Oznacza to, że bardzo trudne jest całkowite pozbycie się tego chwastu z upraw.

Bardzo wysoka szkodliwość rośliny

Jak wykazują przeprowadzone badania, prób szkodliwości przytulii czepnej wynosi od 0,5 do 2 sztuk na każdy metr kwadratowy. Oznacza to, że chwast jest zdolny do obniżenia plonów nawet o 5 procent. Trzeba powiedzieć, że roślina bardzo skutecznie utrudnia pracę kombajnów, kosiarek oraz innych maszyn rolniczych, których zadaniem jest sprawne zbieranie plonów. Sam chwast nie jest tutaj jedynym problemem. Okazuje się bowiem, że na przytulii czepnej pojawia się sporo mszyc. Szkodniki mogą przenosić się z chwastu na rośliny uprawne, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla naszych plonów.

Oprysk na przytulię czepną

Bardzo zły wpływ przytulii czepnej na nasze uprawy niejako zmusił producentów do opracowania specjalnych środków i preparatów, by móc pozbyć się tego konkretnego chwastu. Wspomnieć w tym miejscu należy chociażby o produkcie Adengo 315 SC. Jest to środek w formie koncentratu, który należy rozpuścić w wodzie. Bardzo często wykorzystuje się go na uprawach kukurydzy. Aż dwie substancje aktywne zapewniają satysfakcjonujące rezultaty zabiegu. Rozpylony środek jest pobierany zarówno przez liście, jak i przez korzenie oraz łodygi. Gwarantuje więc szybkie zamieranie chwastu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że środek powinien być stosowany na wilgotnej glebie, co umożliwi jego sprawne przenikanie do korzeni. Dzięki temu efekty działania środka będą jeszcze lepsze.

Należy unikać stosowania środka w czasie upałów i suszy. Oprysk najlepiej jest więc prowadzić późnym wieczorem lub bardzo wcześnie rano. Efekty działania środka mogą być zauważalne już po kilku dniach.

Oprócz tego wyróżniamy również produkt Arcade 880 EC. Pochodzi on od renomowanego wytwórcy Syngenta Polska, dzięki czemu odznacza się doskonałym działaniem nawet w najtrudniejszych warunkach. Może być stosowany chociażby na uprawach ziemniaków. Odznacza się wysoką wydajnością. Już zaledwie 5 litrów koncentratu dolanego do 200 litrów wody jest w stanie w odpowiedni sposób zabezpieczyć uprawę na obszarze 1 hektara. Oznacza to, że preparat będzie znakomity do stosowania nie tylko na niewielkich obszarach, ale również na znacznie większych polach uprawnych. Dzięki temu efekty oprysków sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.

Inne środki chroniące

W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem naszych Klientów cieszy się również Chwastox Turbo 340 SL. Jest to produkt w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Ważną informacją jest fakt, że środek ten może być rozpylany przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, co znacząco podnosi wydajność prowadzonych prac. Produkt może być więc stosowany nawet na bardzo dużych polach uprawnych.

Okres wegetacji:

Głównie od marca do połowy sierpnia

Uprawa:

Brokuł, Burak ćwikłowy, Cebula, Fasola szparagowa, Groch zielony, Jęczmień jary, Jęczmień ozimy, Kalafior, Kapusta głowiasta, Kukurydza, Malina, Marchew, Ogórek gruntowy, Owies, Pietruszka, Porzeczka, Pszenica jara, Pszenica ozima, Pszenżyto jare, Pszenżyto ozime, Rzepak jary, Rzepak ozimy, Sałata, Truskawka, Wiśnia, Żyto jare, Żyto ozime

Szkodliwość:

Chwast azotolubny. Duża konkurencyjność wobec roślin uprawnych - zagęszcza nadmiernie łan, pogarsza warunki fitosanitarne oraz przyczynia się do łatwiejszego wylegania. Utrudnia zbiór, nasiona zawierają związki trujące, ich duży udział w zebranym zbożu dyskwalifikuje go do obrotu towarowego - nasiona trudne do oddzielenia w czyszczeniu.

Próg szkodliwości:

0,5-2 szt./m2

Produkty na przytulię czepną