Fiołek polny / bratek polny / fiołek trójbarwny

Nazwa łacińska:

Viola arvensis

Pokrój rośliny:

Wysokość: 10-20 cm, czasem 100 cm.
Liście: na ogonkach długości 1-2 cm. W zarysie okrągławe, karbowany brzeg blaszki.
Kwiaty: o symetrii grzbiecistej, środek 10-15 mm, białe lub kremowe, z żółtym środkiem.

Okres wegetacji:

Wrzesień - sierpień

Uprawa:

Brokuł, Burak ćwikłowy, Cebula, Fasola szparagowa, Groch zielony, Jabłoń, Jęczmień jary, Jęczmień ozimy, Kalafior, Kapusta głowiasta, Kukurydza, Malina, Marchew, Ogórek gruntowy, Owies, Pietruszka, Pomidor gruntowy, Porzeczka, Pszenica jara, Pszenica ozima, Pszenżyto jare, Pszenżyto ozime, Rzepak jary, Rzepak ozimy, Sałata, Truskawka, Wiśnia, Żyto jare, Żyto ozime

Szkodliwość:

Najpopularniejszy chwast na świecie. Duża plenność - rocznie około 40 tysięcy nasion, cechuje się wysoką plastycznością w kwestii warunków glebowych i klimatycznych. Wegetuje już w niskich temperaturach, co stwarza dużą konkurencyjność wobec słabo rozkrzewionych zbóż. 

Próg szkodliwości:

25 szt./m2 powoduje spadek plonu o 5%. 100 szt./m2 obniża plon o 35%.


Opis


Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży rolniczej wiemy, jakie są najpowszechniejsze gatunki chwastów i możemy zaoferować środki do ich usuwania. Wśród najczęściej spotykanych odmian znajduje się fiołek polny - może występować na uprawach warzyw i owoców, w tym truskawek, a także w zbożach, takich jak rzepak, jęczmień i pszenica. Nasza oferta zawiera więc wybór preparatów do zwalczania tej rośliny wiosną, bez ryzyka zaszkodzenia uprawom. Przygotowaliśmy wyselekcjonowane środki chwastobójcze do konkretnych upraw, w tym w rzepaku, truskawek, ziemniaków oraz innych zbóż, warzyw i owoców. Zapraszamy więc do sprawdzenia informacji na temat preparatów do usuwania chwastów z gruntów rolnych wiosną.


Uciążliwy fiołek polny – zwalczanie


Ze względu na wysoki poziom plenności i dostosowania do warunków glebowych oraz klimatycznych pozbycie się tego gatunku jest istotną kwestią. Może on bowiem ograniczyć wzrost plonów zbóż, warzyw i owoców, i przyczynić się do strat finansowych. Konieczne jest więc zastosowanie (najlepiej wiosną) herbicydów do rzepaku, truskawek i nie tylko - można je znaleźć w Ampol-Merol. Dostępność rozmaitych preparatów chwastobójczych sprawia, że możliwy jest zakup środków chemicznych, dzięki którym fiołek polny w rzepaku lub innej uprawie nie będzie dłużej problemem.


Mamy do zaoferowania herbicydy do stosowania nalistnego lub doglebowego głównie wiosną. Dzięki temu można dobrać preparat odpowiadający sprecyzowanym potrzebom i przeznaczony specjalnie do zwalczania chwastów na uprawach truskawki, marchwi, pszenicy oraz innych warzyw, owoców i zbóż. Przy każdym produkcie znajduje się precyzyjny opis wraz z instrukcją dawkowania, co sprawia, że można przeprowadzić ten proces w możliwie najbezpieczniejszy sposób.


Skuteczne zwalczanie fiołka polnego w rzepaku wiosną


Rekomendujemy stosowanie herbicydów dostępnych w naszym asortymencie, gdyż wyróżnia je wysoki stopień skuteczności w zwalczaniu chwastów w uprawach zbóż, warzyw i owoców. Dzięki nim truskawka, rzepak, kukurydza i inne rośliny będą mogły cieszyć się zdrowym wzrostem nieograniczonym przez skutki występowania fiołka polnego.


Proponujemy środki dostępne w postaci zawiesin olejowych, granul, koncentratów i płynów do rozcieńczenia z wodą. Pochodzą one od uznanych w branży producentów, takich jak Adama Polska, Bayer Crop Science, FMC Agro Polska i nie tylko – stanowi to gwarancję ich wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Zalecany okres ich stosowania to wiosna, po wegetacji i do fazy drugiego kolanka.


Powszechny fiołek polny - zwalczanie w truskawkach


Należy pamiętać, że każdy z dostępnych w ofercie herbicydów posiada odmienną specyfikację. Konieczne jest więc zapoznanie się z informacjami na temat preparatów chwastobójczych do rzepaku, truskawek, buraka, a także pozostałych zbóż, owoców i warzyw. Istotne jest także stosowanie ich wiosną zgodnie z zaleceniami i instrukcją, które można znaleźć przy każdym z produktów. Jeśli zatem szukasz herbicydów umożliwiających zwalczanie fiołka polnego w zbożach, w ofercie Ampol-Merol znajdziesz odpowiednią propozycję.

Produkty na bratka polnego / fiołka polnego / fiołka trójbarwnego