Rumianek pospolity / apteczny
Nazwa łacińska:
Matricaria chamomilla
Pokrój rośliny:
Wysokość: 20-50 cm.
Liście: skrętoległe, siedzące, 2- lub 3-krotnie pierzastodzielone. Łatki w kształcie nitkowatym, równowąskie, ostro zakończone.
Kwiaty: Zebrane w koszyczek. Brzeżne nibyjęzyczkowe, żeńskie, o białej barwie, w miarę przekwitania odginające się w dół. Środkowe obupłciowe, o 5 pręcikach zrośniętych w rurkę, otaczających słupek, żółte, rurkowate, 5-ząbkowe. Bardzo małe, usadowione na wypukłym dnie kwiatostanowym, wewnątrz pustym (cecha charakterystyczna dla gatunku, w przeciwieństwie do innych rumianków i marun podobnych morfologicznie, np. Matricaria maritima ssp. inodora, gdzie dno jest wewnątrz pełne). Koszyczki osiągają średnicę do 22 mm.
OPIS
Nasza firma już od długiego czasu zajmuje się dostarczaniem najwyższej jakości produktów i środków wykorzystywanych w obszarze rolnictwa. Pochodzą one od znanych oraz renomowanych wytwórców, co powoduje, że charakteryzują się znakomitym działaniem, a także szerokim zastosowaniem. W ramach prowadzonych działań oferujemy między innymi materiały siewne, nawozy mineralne oraz nawozy wapniowe.
Rumianek pospolity – opis
Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych. Występuje niemal w całej Europie, a oprócz tego również na terenie Uralu, Kaukazu oraz w zachodniej części Azji. Jest to pospolity chwast występujący w uprawach rolniczych. Osiąga z reguły wysokość od 20 do 50 cm, a okres jego wegetacji przypada na przedział pomiędzy marcem a sierpniem. To, czym wyróżnia się ten konkretny chwast to przede wszystkim wzniesione, silnie rozgałęzione pędy, które są puste wewnątrz oraz głęboko osadzony system korzeniowy. Coś, co jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że roślina może zawiązać około 500 nasion, które w glebie zachowują zdolność kiełkowania nawet do 11 lat. Właśnie to powoduje, że chwast ten jest tak bardzo problematyczny.
Rumianek pospolity występuje zazwyczaj w uprawach, takich jak brokuły, cebula, jęczmień, pszenica, kalafior, kapusta czy truskawki. Chwast stanowi konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. Dodatkowo obecność chwastu może znacząco utrudnić prowadzenie zbiorów. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby w odpowiedni sposób go zwalczyć.
Rumianek pospolity – zwalczanie
Tym, co wyróżnia nas na rynku, jest przede wszystkim posiadanie najwyższej jakości produktów i środków do zwalczania nawet najbardziej problematycznych chwastów. Akcesoria te mogą być stosowane zarówno w niewielkich ogrodach, jak i bardzo dużych przedsiębiorstwach rolnych. Daje nam to pewność sprostania oczekiwaniom każdego Klienta.
W ramach prowadzonych działań oferujemy między innymi Elumis 105 OD. Pochodzi on od znanego i renomowanego w branży wytwórcy Syngenta Polska, co powoduje, że charakteryzuje się znakomitym działaniem i szerokim zastosowaniem w uprawach. Posiada dwie główne substancje aktywne – mezotrion oraz nikosulforun. Dzięki temu efekty działania środka są zauważalne już po bardzo krótkim czasie. Środek odznacza się bardzo wysoką wydajnością. Już zaledwie 1,5 litra preparatu pozwala na zabezpieczenie 1 hektara pola uprawnego. Środek poradzi sobie nie tylko z rumiankiem pospolitym, ale również z żółtlicą drobnokwiatową oraz pierzem właściwym. Będzie idealny do stosowania w uprawie kukurydzy.
Oprócz tego oferujemy również Gold 450 EC, który pochodzi od wytwórcy Adama Polska. Preparat ten powinien być stosowany zwłaszcza wiosną na uprawach, takich jak pszenica, jęczmień oraz żyto. Środek nadaje się do zwalczania chabru bławatek, gwiazdnicy pospolitej, przetacznika polnego i rumianku pospolitego. Produkt ten może być rozpylany przez profesjonalne maszyny do nawożenia pól uprawnych. Pierwsze efekty działania preparatu są zauważalne już po kilku dniach od aplikacji, natomiast całkowite obumarcie chwastów następuje po około 2-3 tygodniach. Wszystko jest uzależnione przede wszystkim od panującej pogody oraz rodzaju gleby.
Środki do zwalczania rumianku pospolitego
W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem Klientów cieszy się również Picona. Jest to środek pochodzący od wytwórcy BASF Polska. Jego bardzo dużą zaletą jest wysoka wydajność, bowiem 2 litry preparatu dolane do 100 litrów wody potrafią zapewnić odpowiednią ochronę upraw na obszarze 1 hektara. Środek ten będzie znakomity do stosowania na uprawach, takich jak jęczmień oraz pszenica. Picona jest bardzo skutecznym preparatem wchłanianym zarówno nadziemnie, jak i korzeniowo. Dzięki temu efekty działania środka są widoczne już po bardzo krótkim czasie.
Postaw na sprawdzone rozwiązania
Zachęcamy do zapoznania się z całością oferty naszej firmy oraz do wybrania najodpowiedniejszych środków dla swoich potrzeb. Szeroka propozycja powoduje, że z pewnością każdy rolnik znajdzie u nas dokładnie to, czego potrzebuje. Zajmujemy się nie tylko dostarczaniem profesjonalnych środków, ale zapewniamy także fachowe doradztwo z zakresu oferowanych produktów. Dzięki temu każdy Klient będzie w odpowiedni sposób poinstruowany w zakresie nabywanych preparatów.
To, co wyróżnia nasze produkty to przede wszystkim prostota stosowania. Dzięki temu żadna osoba nie będzie miała problemu z właściwym dozowaniem odpowiedniej ilości środków. Oferowane preparaty mogą być wykorzystywane nawet na bardzo dużych uprawach. Wysoka wydajność powoduje, że już niewielka ilość produktu poradzi sobie ze zwalczeniem nawet tych najbardziej problematycznych chwastów. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że środki mogą być stosowane w połączeniu z nowoczesnymi systemami nawożenia, co umożliwia ich rozprowadzanie nawet na bardzo dużych obszarach.
Nie czekaj i już teraz sprawdź, co przygotowaliśmy, by zatroszczyć się o Twoje uprawy!
Okres wegetacji:
Głównie marzec - sierpień
Uprawa:
Brokuł, Cebula, Jęczmień jary, Jęczmień ozimy, Kalafior, Kapusta głowiasta, Kukurydza, Malina, Marchew, Ogórek gruntowy, Owies, Pietruszka, Porzeczka, Pszenica jara, Pszenica ozima, Pszenżyto jare, Pszenżyto ozime, Rzepak jary, Rzepak ozimy, Sałata, Truskawka, Wiśnia, Żyto jare, Żyto ozime
Szkodliwość:
W przypadku masowego występowania uciążliwy. Konkuruje o wodę i składniki pokarmowe, utrudnia zbiór. W zielonce obniża jej walory smakowe.