Zagrożenia ze strony szkodników w rzepaku
Ochrona rzepaku przed szkodnikami
Obecnie rzepaki znajdują się w różnych fazach rozwojowych. Niektóre plantacje są w fazie liścieni, a szybko zasiane wykształcają szósty liść. Wrześniowa pogoda zaskakuje wysokimi temperaturami oraz suszą. W takich warunkach rośliny rzepaku ozimego narażone są na wiele szkodników ingerujących w ich początkowy rozwój.
Jakich szkodników spodziewać się w rzepaku ozimym?
Wrzesień 2024 cechuje się prawdopodobnie rekordowymi upałami. Szkodniki w taką pogodę wybierają rośliny najbardziej dorodne, w celu żerowania czy też składania jaj. Obserwujemy wysoką aktywność błonkówek gnatarza rzepakowca.
Od początku wschodów wzrastają objawy żerowania pchełki rzepakowej.
Równorzędnie w wielu częściach kraju można zauważyć obecność tantnisia krzyżowiaczka. Dlaczego tak ważne są lustracje i interwencyjne działanie rolnika w tym zakresie? Ponieważ szkody wyrządzane przez te szkodniki prowadzą do ubytku powierzchni asymilacyjnej rzepaku ozimego, a w przypadku gąsienic gnatarza czy też tantnisia do znacznej utraty tkanek liści.
Jesienne szkodniki rzepaku i skutki ich żerowania
Stres spowodowany żerowaniem spowalnia wzrost, rośliny są bardziej narażone na infekcje grzybów patogenicznych. Aura za oknem sprzyjać będzie występowaniu mszyc czy też skoczków i tu szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Szkodniki te są wektorami wirusów - m.in. wirus żółtaczki rzepy. Odmiany tolerancyjne z genem TuYV (LG Arnold, Zeus, InV Dazzler) mają genetyczną odporność, lecz nie zwalnia to z ochrony przed nimi. Wysysając soki komórkowe, osłabiają liście, co na pewno nie będzie sprzyjało hartowaniu i zimowaniu.
Ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami
Do ochrony przed wspomnianymi szkodnikami polecamy preparaty Decis Expert 100 EC, Karate Zeon 050 CS. Substancje tych preparatów należą do grupy pyretroidów o działaniu kontaktowym i żołądkowym na owada, zaś na roślinie działają powierzchniowo. Do preparatów o działaniu dłuższym w roślinie zaliczamy Carnadine 200 SL oraz Inazuma 130 WG z substancją układową acetamipryd.
Kolejnym szkodnikiem, o którym należy pamiętać, jest śmietka kapuściana, której larwa wyrządza szkody na systemie korzeniowym. Żerowanie larw powoduje deformacje systemu korzeniowego roślin rzepaku, który jest systemem palowym. Szczególnie ważne jest ograniczanie szkodliwości śmietki kapuścianej we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku. Młode rośliny po żerowaniu „wypadają” z plantacji lub ich wzrost jest znacznie zahamowany. W zmniejszeniu szkodliwości tego owada wspomoże produkt biologiczny Novobakt R, o którym już pisaliśmy w artykule: Śmietka kapuściana w rzepaku ozimym.
Zwalczanie szkodników jesiennych jest nieodzownym elementem ochrony. Mocne, zdrowe rośliny rzepaku ozimego gwarantują dobre przezimowanie i prawidłowy start w wiosenną wegetację.