Majowe wsparcie ozimin
Okres suszy, który doskwiera rolnikom, daje się we znaki przede wszystkim roślinom uprawnym. Przez długi czas w wielu regionach kraju zmagamy się z okresową suszą. Niewielkie ilości opadów jakie spadły na początku kwietnia uruchomiły roślinom składniki pokarmowe w glebie, rozkręciły wiosenną wegetację ozimin. Mimo napotykanych trudów meteorologicznych na naszych polach widzimy postępujący rozwój roślin, a razem z nimi rozprzestrzenianie się wielu patogenów, chwastów oraz szkodników. W poniższym artykule dowiecie się Państwo jak poradzić sobie z nimi w Waszych gospodarstwach.
Kwitnienie rzepaku - budowanie części generatywnych
Okres kwitnienia rzepaku ozimego trwa na ogół od dwóch do czterech tygodni. Uzależnione jest to od dostępności składników pokarmowych, intensywności uprawy, a także cech genetycznych. Jest to najważniejszy okres wegetacji, w którym kształtuje się większość składowych plonu czyli ilość łuszczyn na roślinie, ilość nasion, a także ich masa.
W okresie kwitnienia rzepaku plantacje są narażone na chowacza podobnika oraz pryszczarka kapustnika. Szkodniki te oblatując plantacje rzepaku szukają sposobności do złożenia jaj w słupkach kwiatu, a następnie w młodych łuszczynach. W większości przypadków w miejscu nakłucia i złożenia jaj przez chowacza, pryszczarek kapustnik składa swoje własne. Aktualnie rzepak znajduje się w fazie „opadania płatków” (BBCH 65-68). W tym momencie polecam preparat Sekil 20 SP lub Inazuma 130 WG. Działają one systemicznie zwalczając larwy, które za kilka dni pojawią się wewnątrz łuszczyn.
W okresie „opadania płatka” plantacje rzepaku ozimego narażone są na patogeny chorobotwórcze. Jednym z nich wywołuje zgniliznę twardzikową. Opadające płatki kwiatów rzepaku, które gromadzą się między pędem głównym a bocznymi są źródłem pożywienia Sclerotinia spp. i zapewniają warunki do pojawienia się wspomnianej choroby.
Aby zapobiec zgniliźnie twardzikowej polecam preparat:
- Propulse 250 SE w dawce 1 l/ha
- Pictor 400 SC 0,5 l/ha
- Dobromir 250 SC 0,8 l/ha + Prokarb 450 EC 0,8 l/ha
Zabiegi te można połączyć z wcześniej wspomnianym insektycydem Sekil 20 SP lub Inazumą 130 WG. Podczas zabiegu polecam Państwu zastosować także nasz jeden z flagowych produktów jakim jest Agravita Aktiv 70 Plus. Jest to nawóz dolistny wpływający na aktywność wiązek przewodzących, które to efektywniej transportują składniki pokarmowe do części generatywnych roślin, a więc do łuszczyn w rzepaku, a w zbożach - do kłosów. Agravita Aktiv 70 Plus wpływa na lepsze wypełnianie nasion/ziarna zwiększając ich masę i poprawiając ich jakości (zaolejenie, zawartość białka, gęstość itp.).
Zboża ozime wystawiają flagę
Według wielorakiej literatury stwierdzić można, iż okres w który wchodzą zboża ozime jest najważniejszym okresem budowania plonu. Liść podflagowy oraz flagowy determinują powstanie 60% plonu ziarna.
Jednakże w dużej mierze to zdrowotność całej rośliny od początku wegetacji wpływa na efekt końcowy. Skutecznie wykonane zabiegi T1 zatrzymały infekcje patogenów znajdujących się na roślinach już od sezonu jesiennego.
Obecne warunki nie sprzyjają rozwojowi chorób patogenicznych, co nie oznacza, że powinniśmy zaniechać zabiegów fungicydowych w terminie T2, a więc w fazie BBCH 37-39 (liść flagowy). Optymistyczne prognozy, pogody na najbliższy czas przewidują opady. Zgromadzone zarodniki patogenów na dolnych partiach roślin tylko czekają na ten moment, aby dalej infekować zdrowe części rośliny. Pamiętajmy o zasadzie - lepiej zapobiegać aniżeli leczyć! W tym miejscu naprzeciw Państwu wychodzi znakomity preparat z najnowszą substancją czynną z grupy karboksyamidów SDHI- benzowindyflupyr - solatenol. Preparaty Elatus Plus Zboża (Elatus Plus+ Sakura 274 EC) skutecznie wpisują się w Państwa program ochrony fungicydowej.
Kluczowa lipofilność preparatu Elatus Plus
Wśród substancji grzybowych należy również wspomnieć o ważnym wskaźniku zwanym lipofilnością. Jest to zdolność lub powinowactwo do łączenia się substancji z cząsteczkami lipidów (tłuszczy) w roślinie. Elatus Plus (solatenol) odznacza się największą wartością tego wskaźnika wśród substancji SDHI czy też strobiluryn.
Dla nas oznacza to bardzo długą aktywność substancji w roślinie. Wynosi ona nawet do 6 tygodni skuteczności na wysokim poziomie przeciwko najważniejszym chorobom w tym okresie tj. septoriozie paskowanej liści, septoriozie liści, rdzy brunatnej a nawet septoriozie plew. W jęczmieniach Elatus Plus znakomicie wpisuje się w ochronę przeciwko rynchosporiozie czy też plamistości siatkowej. Poza długotrwałą ochroną wysoka wartość lipofilności wpływa na efekt fizjologiczny pobudzając wydzielanie giberelin - hormonów wzrostu. Partnerem jest preparat Sakura 274 EC składających się z triazoli działających interwencyjnie - tebukonazolu oraz bromukonazolu.
Program ochrony Elatus Plus Zboża stosujemy w okresie pojawiania się liścia flagowego: Elatus Plus 0,6 l/ha + Sakura 274 EC 0,6 l/ha w okresie pełni rozwiniętego liścia flagowego Elatus Plus 0,5 l/ha + Sakura 274 EC 0,5 l/ha.
Na pojawiające się dorosłe osobniki skrzypionki błękitka oraz skrzypionki zbożowej polecam razem z zabiegiem fungicydowym:
- preparat biologiczny Western w dawce 0,3 l na 200 l wody
- preparat biologiczny Western w dawce 0,15 l + Nexide 60 CS 0,08 l lub Cimex One 500 EC
Nawożenie dolistne zalecane w połączeniu z wyżej wymienionymi preparatami to:
- Agravita Aktiv 48 Plus w dawce 0,5 kg/ha
- Agravita Complete 2,5 kg lub Agravita Potasowa 2 kg/ha
Przygotowując mieszaninę zbiornikową składającą się z wielu produktów pamiętajmy o adiuwancie Applico 0,1 l na 100 l wody, który poprawia właściwości cieczy roboczej, przez co zwiększamy efektywność zabiegu. Życzę Państwu pogody, która zamiast wprowadzania niepokoju, będzie współpracować z potrzebami roślin maksymalizując ich plon.