Chowacz podobnik
Rodzina:
Ryjkowcowate
Uprawa:
Rzepak jary, Rzepak ozimy
Opis:
Larwa: biała lub kremowa, z brązową główką, charakterystycznie zakrzywiona w kształt litery C, osiąga długość 4-5 mm.
Osobnik dorosły: chrząszcz 2-3 mm długości, szary i matowy, ma włoski na całym ciele.
Najczęściej występujący w rzepaku jarym i ozimym szkodnik, który wyróżnia się charakterystycznym wyglądem, stanowi prawdziwe utrapienie wielu rolników. Chowacz podobnik (łac. Ceutorhynchus assimilis) atakujący plony także wielu innych roślin uprawnych wykazuje bardzo charakterystyczne objawy swojej obecności, które poznają Państwo właśnie tutaj. Przedstawimy również najważniejsze informacje na temat wyglądu szkodnika w każdej fazie życia i czasie jego występowania. Zaproponujemy metody zwalczania oraz opiszemy progi szkodliwości — zapraszamy.
Charakterystyka chowacza podobnika
Ceutorhynchus assimilis jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych, który charakteryzuje się około 2-3 mm długości oraz czarnym, matowym ubarwieniu. Jest pokryty łuskami oraz owłosieniem, przez które na pierwszy rzut oka może wydawać się szary. Głowa chowacza podobnika u dorosłego osobnika ma nieco wydłużony kształt i zakończona jest charakterystycznym ryjkiem.
Składane przez samice jaja są białe, mają około 0,5 mm długości i wyróżnia je owalny kształt. Larwy mogą być natomiast białe lub kremowe z charakterystyczną brązową główką. Zazwyczaj są zakrzywione w kształt litery C i osiągają długość około 5 mm. To właśnie larwy są najbardziej niebezpieczne dla plonów, ponieważ żerują na zalążkach nasion, niszcząc rośliny i nie pozwalając na ich dalszy rozwój. Na czas przepoczwarzenia larwy chowacza podobnika przedostają się do gleby, a stamtąd już jako rozwinięte osobniki wylatują, aby odbyć krótki żer na liściach, a następnie udać się na zimowisko.
Chowacz podobnik — próg szkodliwości
Za próg szkodliwości chrząszcza z tego gatunku uznaje się 4 owady na 25 roślin w fazie kwitnienia rzepaku. Chowacz podobnik w ciągu sezonu wykształca tylko jedno pokolenie, dlatego warto dokładnie obserwować liście roślin w poszukiwaniu pierwszych objawów żerowania. Po przekroczeniu progu szkodliwości zaleca się zastosowanie specjalistycznych środków owadobójczych, które ochronią plony przed dalszym wyniszczaniem.
Chowacz podobnik – objawy żerowania i czas występowania
Najbardziej niebezpiecznym dla roślin okresem jest wiosna, kiedy dorosłe chrząszcze przylatują w poszukiwaniu młodej łuszczyny. Pędy kwiatów są pełne minerałów i składników odżywczych, z których korzystają chowacze podobniki. To właśnie tam samice składają jaja, z których wylęgają się larwy odpowiedzialne za niszczenie nasion. Żywiąc się nimi, powodują uszkodzenie od 3 do 7 nasion na jednego osobnika, co sprawia, że roślina przedwcześnie żółknie i ulega deformacji z powodu otworów stworzonych w łuszczynie. Są one jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, po których można rozpoznać obecność szkodnika tego gatunku. Po przepoczwarzeniu się larwy w glebie w chrząszcza kolejny raz następuje inwazja, tym razem na liście roślin. Po tym czasie dorosłe osobniki kolejny raz chowają się w glebie, aby przezimować i w następnym sezonie znów złożyć jaja, z których powstanie kolejne pokolenie chowaczy podobników.
Chowacz podobnik – zwalczanie
Metod zwalczania jest wiele, szczególnie doceniane są środki owadobójcze zwane insektycydami, które skutecznie radzą sobie nie tylko z chowaczem podobnikiem, ale także innymi szkodnikami atakującymi co roku plony. Warto jednak wiedzieć, że można zminimalizować ryzyko strat poprzez zastosowanie kilku podstawowych zasad, do których należą: eliminacja chwastów kapustowatych, rozszerzenie płodozmianu, przyoranie resztek pożniwnych, wysiew odmian późno zakwitających czy izolacja przestrzenna od innych roślin kapustowatych. Wszystko to sprawi, że szkodniki obecne w rosnących nieopodal chwastach czy roślinach kapustowatych zostaną wyeliminowane i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zaatakują plony. Nie bez znaczenia jest także zbyt duża gęstość siewu, która wpływa na większe zainteresowanie chrząszczy roślinami uprawnymi.
W przypadku przekroczenia progu szkodliwości warto wybierać środki chemiczne, które pomogą zwalczyć już atakujące chrząszcze. Do substancji aktywnych insektycydów należą przede wszystkim Acetamipryd, Deltametryna, Lambda-cyhalotryna czy Tau-fluwalinat dedykowane roślinom rolniczym. Znajdują się one w takich środkach jak: Karate Zeon 050 CS, Mavrik Vita 240 EW, Mospilan 20 SP, D-ACT, Decis Mega 50 EW czy Inazuma 130 WG. Należy jednak pamiętać, że dawkowanie zależy nie tylko od rodzaju rośliny, ale także szkodnika, jaki ją zaatakował. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką i zaleceniami producenta co do zastosowania w poszczególnych przypadkach. Odpowiednią dawkę środka owadobójczego należy wymieszać ze wskazaną przez producenta ilością wody, a następnie wykonać oprysk. Większość z proponowanych na rynku insektycydów działa na szkodniki kontaktowo oraz żołądkowo, co pozwala na niezwykle szybkie i skuteczne pozbycie się problemu. Środek działa także w roślinie zarówno powierzchniowo, jak i systemicznie, i wgłębnie, zabezpieczając ją przed chowaczem podobnikiem, ale także innymi, podobnymi szkodnikami, takimi jak: chowacz brukwiaczek, stonka ziemniaczana, mszyce, gnatarz rzepakowiec, pryszczarek kapustnik i innymi owadami niebezpiecznymi dla roślin z rodziny kapustowatych.
Czas występowania:
Chrząszcz - przy temperaturze ok. 20 st. C, na początku kwitnienia rzepaku.
Szkodliwość:
Liczne żółtawe larwy wyjadają nasiona z łuszczyny, która ulega deformacji (zgina się księżycowato), żółknie, pęka i osypują się nasiona. Zwiększona podatność na choroby i szkodniki: szarą pleśń i czerń krzyżowych, pryszczarka kapustnika.
Próg szkodliwości:
4 owady na 25 roślin w fazie kwitnienia rzepaku.
Forma szkodliwa:
Larwa