Nero 424 EC – herbicyd do skutecznego ograniczania uciążliwych chwastów w rzepaku
Siew rzepaku w tym sezonie (sierpień 2024) będzie z pewnością łatwiejszy do przeprowadzenia z kilku względów. Po pierwsze w tym roku szybciej niż zazwyczaj rozpoczęły się żniwa i dlatego też rolnicy w większości rejonów kraju mieli więcej czasu do wykonania prac związanych z uprawą i przygotowaniem pola do siewu. Po drugie warunki pogodowe, tj. opady deszczu, przemieszczające się cyklicznie przez cały kraj, sprzyjają zarówno wykonywaniu uprawek pożniwnych (nie jest za sucho), jak również są korzystne do wykonywania zabiegów herbicydowych (doglebowych) po wysiewie rzepaku. Sprzyjające warunki pogodowe, tj. wilgoć gleby będzie także dobrze wpływała na równomierne i szybkie wschody rzepaku, jak i na dobre działanie herbicydów w działaniu odglebowym, a jednym z nich jest produkt Nero 424 EC.
Nero 424 EC to herbicyd do ochrony rzepaku przed zachwaszczaniem głównie ze strony chwastów dwuliściennych, ale także chwastów jednoliściennych, takich jak chociażby miotła zbożowa i wiechlina roczna. Zawiera dwie substancje aktywne, które się wzajemnie uzupełniają w zwalczaniu wielu uciążliwych chwastów w uprawie rzepaku (chlomazon, petoksamid). Chwasty dwuliścienne, które są bardzo trudne do zwalczenia wiosną w rzepaku, to między innymi gwiazdnica pospolita. Pomimo że jest to chwast niskiego piętra, to tam gdzie występuje jego kompensacja, należy zadbać o jej skuteczne ograniczenie jesienią. Herbicyd Nero 424 EC skutecznie ogranicza występowanie także innych chwastów, tj. jasnoty, maruny i rumianowate, przetaczniki, przytulię czepną i uciążliwe chwasty z rodziny kapustnych, tj. taszniki i tobołki. Te wymienione chwasty znajdują się w etykiecie rejestracyjnej produktu. Jednak z informacji dostępnych w internecie na stronach polskich i angielskojęzycznych, można znaleźć dane o większej liczbie zwalczanych gatunków chwastów – zarówno jednoliściennych, jak i dwuliściennych.
Substancje aktywne, jakie zawiera herbicyd Nero 424 EC należą do różnych grup chemicznych, mają odmienny mechanizm działania w roślinie. Chlomazon pobierany jest przez korzenie i kiełki wschodzących chwastów i blokuje powstawanie karotenoidów, natomiast petoksamid jest inhibitorem powstawania kwasów tłuszczowych o bardzo długich łańcuchach, a pobierany jest przez korzenie, kiełki i liścienie. Dobre działanie produktu Nero 424 EC uzależnione jest w dużej mierze od warunków, w jakich produkt jest aplikowany. To znaczy od wilgotnej wierzchniej warstwy gleby, z którą produkt musi się połączyć w celu stworzenia niewidocznej „powłoki ochronnej”. Powłoka ta będzie stanowiła źródło substancji, którą pobierają kiełkujące chwasty w trakcie ich wschodów. Stosując produkt Nero 424 EC, należy zwrócić uwagę na warunki i wykonać zabieg w optymalnych – najlepszych warunkach do jego działania. Najlepiej jest zastosować produkt bezpośrednio po siewie rzepaku. To znaczy tego samego dnia co rzepak został zasiany, późnym wieczorem lub w nocy, aby wykorzystać wilgoć gleby, jaka jest w wierzchniej warstwie. Po 15 sierpnia najczęściej noce są chłodniejsze, a różnica temperatur powoduje, że nad ranem pojawia się silna rosa, która dodatkowo sprzyja połączeniu się herbicydu z wierzchnią warstwą gleby.
Skuteczne ograniczenie uciążliwych chwastów w rzepaku jesienią to pierwszy z wielu elementów uprawy rzepaku, składających się finalnie na wysokie jego plonowanie. Jesienne bardzo ważne zabiegi to także: zwalczanie samosiewów zbóż, ograniczenie presji szkodników, dokarmianie dolistne i ochrona fungicydowa. Jednak pierwszy z nich to skuteczne ograniczenie chwastów, aby w przyszłości móc optymalnie wykorzystać okna pogodowe do wykonywania innych zabiegów.