Novobakt R – efektywna regeneracja korzeni rzepaku w okresie żerowania śmietki kapuścianej
Śmietka kapuściana, a właściwie jej larwa powoduje bardzo duże straty w uprawie rzepaku w szczególności odmian ozimych. Larwy żerują na korzeniach roślin, powodują uszkodzenia w postaci wydrążonych tuneli, a niekiedy doprowadzają do całkowitego odcięcia korzenia palowego, co prowadzi do zamierania roślin. Rany po żerowaniu śmietki stanowią idealne wrota dla zakażeń bakterii i grzybów patogennych, powodujących choroby roślin.
Kiedy śmietka kapuściana niszczy uprawy?
W ostatnich latach wiele zapraw insektycydowych, będących skuteczne wobec larw śmietki kapuścianej, zostało zakazanych, ze względu na swoją toksyczność dla innych pożytecznych organizmów. Istotną rzeczą w programie zapobiegania śmietki jest znajomość cyklu rozwojowego tej muchówki. Larwy z jaj wykluwają się w okresach podwyższonej wilgotności oraz temperatury powietrza 15-25°C. Obecnie obserwuje się nawet 3 pokolenia śmietki w uprawach roślin kapustowatych, nie mniej jednak największe uszkodzenia powoduje 1. pokolenie, czyli wtedy, kiedy rośliny są krótko po wschodach, a korzenie są jeszcze małe i delikatne. Bardzo często idealne warunki do żerowania larw, pojawiają się długo po zasiewie nasion rzepaku, toteż zaprawy insektycydowe, nie zawsze wykazują odpowiednią skuteczność.
Novobakt R w walce ze śmietką kapuścianą
Rozwiązaniem na ograniczenie ilości roślin zamierających w uprawie rzepaku jest Novobakt R – preparat zawierający specyficzne mikroorganizmy z grupy Bacillus, powodujące odpowiedź immunologiczną roślin. Rośliny dzięki sygnałom wysyłanym przez bakterie, rozpoczynają przyspieszony proces regeneracyjny roślin, tworząc na ranach korzeniowych kalus. Kalus redukuje ryzyko wtórnych infekcji roślinnych i tworzy barierę, dzięki której korzeń może się odbudować i funkcjonować.
Mikroorganizmy zawarte w preparacie, wytwarzają szereg metabolitów (białka oraz kwasy organiczne). Efektem działania mikroorganizmów jest przede wszystkim redukcja zamierających roślin, w miejscu gdzie korzeń został uszkodzony przez larwy występuje zabliźnienie ran. Atutem preparatu jest lepsze odżywienie roślin i wytworzenie grubszej szyjki korzeniowej (zwiększona ilość substancji zapasowych), co jest kluczowe dla roślin w okresie zimowania oraz rozpoczęcia wegetacji wiosennej.
Jak stosować Novobakt R?
Zaleca się stosowanie preparatu w postaci oprysku grubokroplistego od momentu siewu do fazy 6 liści. Aplikacja preparatu powinna odbywać się w godzinach późno popołudniowych lub w dzień pochmurny. Występujące opady deszczu w trakcie zabiegu lub bezpośrednio po nim polepszają efekt przemieszczania się bakterii w glebie. Preparat można stosować w mieszaninie z innymi środkami agrochemicznymi po wcześniejszej konsultacji z doradcą agrotechnicznym.