Wizjer 50 EC – skutecznie zwalcza samosiewy zbóż w rzepaku
Plantacje rzepaku jesienią wyglądają różnie. Są takie, które z łatwością się prowadzi, a wykonywane zabiegi są łatwe do przeprowadzenia i skuteczne. Jest też sporo plantacji, które są problematyczne już od początku wegetacji. Te problemy, o których mowa, biorą się najczęściej z niewłaściwej uprawy, złych warunków pogodowych i innych. Natomiast problemy związane z dużą ilością samosiewów zbóż, w nowo zakładanych plantacjach rzepaku, wynikają najczęściej ze złego zbioru (omłotu) rośliny przedplonowej. Dlatego też omłot pszenicy powinien być przeprowadzony właściwie, czyli operator powinien także kontrolować to co zastaje za kombajnem, a nie tylko patrzeć do przodu. Niektórzy agrotechnicy mówią, że uprawa zaczyna się od kombajnu. Jest w tym dużo prawdy, bo czysty zbiór, to ograniczenie problemów z samosiewami do niezbędnego minimum.
Agrotechniczne sposoby ograniczania dużej presji samosiewów zbóż
Jednym ze sposobów ograniczenia dużej presji ze strony samosiewów zbóż jest odpowiednio wczesna uprawa. Duże znaczenie ma także rodzaj uprawy. W systemach bezorkowych udaje się najczęściej przeprowadzić zaraz po żniwach jedną płytką uprawę pożniwną. Dzięki niej osypane nasiona są płytko przemieszane z glebą i będą szybko kiełkowały, co ułatwi ich likwidację przy okazji kolejnej uprawy przedsiewnej. Jeśli rolnik nie będzie siał zwykłym siewnikiem tylko systemem strip-till, wówczas nie będzie wykonywał uprawy przedsiewnej. W tej sytuacji może wykonać oprysk z użyciem glifosatu, do zlikwidowania przed siewem skiełkowanych samosiewów zbóż i innych chwastów. Kolejnym dobrym sposobem na eliminację dużej ilości samosiewów zbóż i innych uciążliwych chwastów trawiastych (wyczyniec, życice) jest orka. Dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się nasion chwastów, umieszczając je głęboko, skąd większość z nich nie jest w stanie skiełkować. Powyższe działania ułatwiają prowadzenie plantacji rzepaku po jego wschodach.
Zdjęcie: Rzepak ozimy, pole produkcyjne, silne zachwaszczenie samosiewami zbóż, fot. M. Kowalski 2023
Co na chwasty jednoliścienne w uprawie rzepaku?
Do metod chemicznych, ograniczających presję ze strony samosiewów zbóż, zalicza się graminicydy – herbicydy do niszczenia chwastów jednoliściennych. Są to środki chemiczne przeznaczone do likwidacji chwastów jednoliściennych z uprawy rzepaku, a także innych upraw, w których są zarejestrowane. Jednym z nich jest produkt Wizjer 50 EC - środek zarejestrowany w rzepaku, ale także w innych uprawach rolniczych i małoobszarowych. W rzepaku Wizjer 50 EC zarejestrowany jest do stosowania jesienią jak i wiosną. Obecnie interesuje nas rejestracja jesienna.
Kiedy stosować Wizjer 50 EC?
Produkt ten może być stosowany, gdy rośliny rzepaku wykształcą co najmniej pierwszą parę liści (BBCH 12). Jeśli po wschodach rzepaku wystąpi duża presja ze strony samosiewów zbóż, wówczas w fazie pierwszej pary liści właściwych rzepaku powinien być wykonany zabieg. Najczęściej na plantacjach, gdzie występuje silne zachwaszczenie ze strony roślin jednoliściennych, wykonuje się dwa zabiegi w okresie jesiennym w odstępie 10-14 dni, w dawkach najniższych, jakie są zalecane.
W ofercie Ampol-Merol znajduje się szeroka gama produktów do ochrony rzepaku jesienią, a grupa graminicydów została wymieniona w tabeli poniżej.
Prowadzenie plantacji rzepaku jest zdecydowanie prostsze w przypadku gdy rolnikowi szybko uda się uporać z dużą presją samosiewów zbóż. Metody chemiczne należy traktować jako element - uzupełnienie innych działań, a właściwe ich połączenie daje duże możliwości reagowania na polach, gdzie występuje wysoka presja ze strony samosiewów zbóż.