Sprawdzona marka w nowej odsłonie
Grupa Azoty rozwija portfolio produktowe w zakresie saletry amonowej, która jest podstawowym nawozem azotowym. Na pierwszym etapie, produkcja nawozu o zawartości azotu (N) 33,5%, który do tej pory był flagowym produktem Grupy Azoty ZAK, rozpocznie się również w Grupie Azoty Puławy. Kolejny krok to zmiana nazwy produktu – dotychczasowy ZAKsan 33,5 bedzie oferowany pod nazwa megAN 33,5. Tym samym, zarząd Grupy przyspiesza proces integracji działań handlowych i marketingowych w obszarze Agro w ramach całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.
Grupa Azoty posiada obecnie 6 nowoczesnych linii granulacji mechanicznej (w Kędzierzynie, Tarnowie, Puławach), na których produkowane są nawozy o różnych konfiguracjach chemicznych i granulujących. Domeną linii jest produkcja grubego - macro produktu, który jest dedykowany przede wszystkim nowoczesnym gospodarstwom rolnym.
- Koncepcja sześciu linii granulacji mechanicznej to projekt, który sięga 2013 roku, gdy rozpoczęliśmy przygotowania założeń do inwestycji. W ostatnich latach realizacja projektów z tego obszaru nie była w pełni zgodna z pierwotnymi planami, stąd na ten moment nie możemy mówić o pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych wszystkich sześciu linii. Kluczowe w tym zakresie jest uruchomienie V linii kwasu azotowego, co zgodnie z harmonogramem powinno nastąpić w październiku tego roku i do tego dążymy. Komercyjny start inwestycji pozwoli nam na pełne wykorzystanie dostępnych zdolności produkcyjnych, a także dalszy rozwój portfolio produktowego Grupy Azoty – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny m.in. za obszar Agro, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.
Wyróżnikiem nowej marki megAN 33,5 jest bezpieczeństwo i efektywność stosowania połączona z zasięgiem i precyzja nawożenia. Kluczowe jest również zabezpieczenie ciągłości dostaw dzięki produkcji w dwóch lokalizacjach. Motywem przewodnim komunikacji marki megAN będzie hasło: MEGA AZOT W MEGA GRANULI. W okresie przejściowym, obie marki tj. ZAKsan i megAN mogą funkcjonować równolegle.
Mega azot w jednej granuli
Azot to najbardziej plonotwórczy pierwiastek, warunkujący wielkość i jakość uzyskiwanego plonu. megAN 33,5 zawiera azot w formie saletrzano-amonowej – najbardziej znanej, najczęściej wykorzystywanej, zdającej egzamin w naszej strefie klimatycznej. Charakteryzuje się wysoką koncentracją składnika pokarmowego.
Połączenie w jednej granuli azotu azotanowego (szybko działającego) i amonowego (działającego wolniej, ale za to dłużej dostępnego dla roślin) sprawia, że megAN 33,5 jest nawozem uniwersalnym. Służy do nawożenia przedsiewnego i pogłównego.
megAN 33,5 ma bardzo szerokie praktyczne zastosowanie i sprawdzi się w każdym gospodarstwie. Można nim nawozić wszystkie gatunki roślin uprawnych.
Mega granula kluczem do sukcesu
megAN 33,5 to nawóz o wysokiej zawartości azotu na bazie azotanu amonu. Jest produktem o tzw. „dużej granuli” (95% produktu ma postać granul o wymiarach 2-5 mm), co pozwala na bardzo szeroki wysiew. Jednorodna granulacja zapewnia jednocześnie równomierny wysiew nawozu na powierzchni pola. Duza granula jest dostosowana do efektywnego rolnictwa, większych areałów i skutecznej aplikacji na znaczne odległości.
Takie rozwiązanie zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu, w jaki wyposażone są gospodarstwa rolne. Cenna zaleta megAN 33,5 jest również zastosowana technologia granulacji (tzw. granulacja mechaniczna), która zabezpiecza granulki przed zbrylonym, kruszeniem i ścieraniem. W efekcie wysiew nawozu przebiega bez utrudniającego pracę pylenia. Nawóz wzbogacony jest w drugorzędne składniki pokarmowe, tj. wapń i magnez. Zarówno nawożenie magnezem, jak i wapniem, prowadzi do zwiększenia efektywności azotu. Precyzyjna aplikacja nawozu jest kluczowym elementem nawożenia. Przynosi korzyści ekonomiczne (zwiększa efektywność nawożenia) i środowiskowe.
Stosowanie nawozu marki megAN 33,5 pozwala na optymalizację kosztową i finansowy sukces nowoczesnego, zrównoważonego biznesu rolniczego – oszczędność czasu, pracy, pieniędzy i ochronę środowiska. To również pewność wysokiego i stabilnego plonowania roślin oraz wysoka jakość plonu.