Jak chronić i regulować rzepak?
Wiosną na plantacjach rzepaku łatwo zauważyć dominację wzrostu pędu głównego, który szybko się wydłuża. Sprzyja temu szczególnie niska temperatura w ciągu dnia, chłodne noce i mała ilość słońca. Co to oznacza?
Konieczna regulacja - skracanie rzepaku
Kiedy przetniemy podłużnie pęd rzepaku, a jego długość wynosi od 8 do 10 cm, konieczne jest wyhamowanie wzrostu. W tym momencie potrzebna jest nasza ingerencja.
Fot. 1.
Fot. 2. Opóźniony zabieg skracania: na roślinach brak bocznych rozgałęzień - dominacja pędu głównego
W tej fazie wzrostu używamy preparatów, które zabezpieczają rośliny przed chorobami, a w przypadku trwającej infekcji - skutecznie ją zwalczają. Dodatkowo fungicydy muszą działać inhibicyjnie na tkanki merystematyczne, w których zachodzą podziały komórkowe prowadzące do intensywnego wzrostu np. pędu głównego.
W ten sposób przerwiemy jego dominację, a roślina będzie kierowała energię do wzrostu pędów bocznych ulokowanych w kącikach liściowych. To właśnie na nich będzie powstawał główny plon nasion, a ich równomierny wzrost i dojrzewanie wraz z pędem głównym pozwoli nam określić optymalny termin późniejszych zabiegów i zbioru.
Efekt tzw. skracania w dużej mierze zależy od:
- obsady roślin;
- temperatur powietrza za dnia jak i w nocy;
- nasłonecznienia.
Na dwa ostatnie czynniki nie mamy wpływu, ale możemy dobrać preparat, który najlepiej zadziała na nasze rośliny w określonych warunkach klimatycznych. Poniżej znajdują się programy ochrony z jednoczesną regulacją łanu rzepaku w zależności od poziomu plonowania.
Ochrona grzybobójcza
Zakładany poziom plonowania powyżej 4,0 t/ha; stanowiska dobre i bardzo dobre, wyższy poziom nawożenia azotowego pow. 200 kgN/ha. Zwalczanie chorób grzybowych przy jednoczesnym skracaniu pędu głównego.
Termin zabiegu: wzrost pędu głównego - 8-10 cm długości.
- Toprex 375 SC 0,5 l/ha: bardzo dobra ochrona + lepsze ujednolicenie pokroju roślin = równomierne kwitnienie, dojrzewanie, łatwiejszy zbiór;
- Caryx 240 SL 1,0-1,4 l/ha – polecam na gęste plantacje (mocno wydłużone pędy główne - szybki ich wzrost) i przy niższych temperaturach powietrza;
Zakładany poziom plonowania poniżej 4,0 t/ha; gleby średnio dobre, średni poziom nawożenia azotowego około 180 kgN/ha. Zwalczanie chorób grzybowych przy jednoczesnym skracanie pędu głównego. Termin zabiegu: wzrost pędu głównego – 8-10 cm długości.
- Plexeo 60 EC 0,8-1,0 l/ha: dobra ochrona i skracanie
- Plexeo 60 EC 0,6 l/ha + Orius Extra 250 EW 0,6 l/ha
- Orius Extra 250 EW 1,0 l/ha: dobra ochrona i skracanie (przy wyższych temperaturach powietrza pow. 12 st. w terminie stosowania zabiegu jak i po).
Ochrona przed szkodnikami
Termin stosowania i wybór preparatu jest ściśle uzależniony od wystąpienia danego rodzaju szkodnika i jego postaci (larwa, imago). Preparaty wysoce skuteczne o dłuższym działaniu systemicznym w roślinie:
- Sekil 60 SP:
- 0,2 kg/ha - chowacz brukwiaczek i czterozębny;
- 0,08-0,12 kg/ha - słodyszek;
- 0,12 kg/ha - chowacz podobnik, pryszczarek;
- Inazuma 130 WG:
- 0,16-0,2 kg/ha - chowacz brukwiaczek i czterozębny, słodyszek, chowacz podobnik, pryszczarek;
Preparaty skuteczne o działaniu kontaktowym i żołądkowym na szkodnika w roślinie działają powierzchniowo:
- Mavrik Vita 240 EW: 0,2 l/ha - wysoka skuteczność jak na preparat z tej grupy, długie zaleganie na roślinie i działanie; słodyszek, szkodniki łuszczynowe;
- Nexide 60 CS: 60-80 ml/ha - chowacz brukwiaczek i czterozębny, słodyszek.
Polecam skuteczną mieszaninę preparatów, która szybko zadziała na szkodniki dorosłe i larwy już występujące na plantacji oraz wykaże dłuższy efekt działania:
- Sekil 60 SP 0,2 kg/ha + Nexide 60 CS 60 ml/ha - chowacz brukwiaczek i czterozębny;
- Sekil 60 SP 0,08-0,12 kg/ha + Nexide 60 CS 60 ml/ha - słodyszek.