Kukurydza CODIGIP - król słabszych gleb
Jeżeli planujecie siew kukurydzy na ziarno na gruntach o niższych klasach bonitacyjnych to CODIGIP (IGp Polska) jest doskonałym wyborem. A co najważniejsze - w warunkach suszy nie ma sobie równych.
Nawet o 10 dt więcej z hektara
W badaniach porównawczych COBORU w Słupi Wielkiej (2014-2015) CODIGIP uzyskał wynik 113,1 dt/ha w warunkach suszy. Daje to o 9,8 dt/ha więcej niż w przypadku posianej odmiany wzorcowej (103,3 dt/ha). Natomiast Głębokiem CODIGIP plonował na poziomie 90,2 dt/ha, czyli o 10,9 dt/ha więcej niż wzorzec (79,3 dt/ha). Zatem średnia różnica na korzyść tej odmiany wynosi aż ok. 10 dt/ha.
Metryczka kukurydzy CODIGIP
CODIGIP (FAO 260) to odmiana mieszańcowa dwuliniowa. Doskonale sprawdza się na słabszych glebach, a dzięki silnemu efektowi “stay green” świetnie radzi sobie w warunkach suszy. Cechuje się wybitnym wigorem początkowym. Zaś poprzez efekt “dry down” zapewnia szybkie dosychanie ziarna na plantacji obniżając koszty suszenia. Na kolbę przypada nawet do 22 rzędów, zaś w rzędzie znajduje się do 44 ziaren typu flint flint/dent.
Pewna odmiana na niepewne czasy
W obliczu zmian klimatycznych skutkujących znacznymi wzrostami temperatur warto wziąć pod uwagę właśnie CODIGIP. Raz ze względu na jego wysokie wyniki w warunkach suszy, a dwa ze względu na łatwość adaptacji do trudnych warunków glebowych.