Ochrona ziemniaka przed zarazą
W tym sezonie termin sadzenia ziemniaków w Polsce był bardzo rozciągnięty w czasie, co wynikało z trudnych warunków pogodowych i wielkości areału do obsadzenia. To znacząco wpłynęło na cykl rozwojowy tych roślin. W obecnym czasie spotykamy plantacje, na których widoczne są wschody, ale również obserwujemy już i takie dobrze wyrzędowane. To właśnie na nich w pierwszej kolejności wystąpi zagrożenie chorobami takimi jak najgroźniejsza - zaraza ziemniaka i coraz częściej występująca - alternarioza ziemniaka.
Jak chronić się przed zarazą ziemniaczaną?
Zaraza ziemniaka to dobrze znana choroba, a mimo to przyczynia się do największych strat w wielkości plonu oraz znacząco pogarsza jego jakość - wartość handlową i zdolności przechowalnicze. Tylko prawidłowa technologia ochrony fungicydowej daje możliwość uzyskania najwyższego plonu o handlowej jakości. Oparta jest między innymi na dobieraniu i stosowaniu preparatów z substancjami czynnymi o różnorodnym - fizjologicznym mechanizmie działania, o przemiennej lub łączonej aplikacji preparatów kontaktowych z układowymi, układowych z wgłębnymi, które w długim terminie będą zabezpieczać liście, łodygi i bulwy i dodatkowo niszczyć już rozwijające się na częściach rośliny grzyby.
Kluczowe fungicydy
Tu na uwagę zasługują dwa produkty. Pierwszy z nich to Genkotsu. Zawiera 200 g/l substancji czynnej - amisulbrom - o działaniu powierzchniowym i translaminarnym. EuroBlight w 2017 roku bardzo wysoko ocenił amisulbrom w swojej 5-punktowej skali skuteczności substancji czynnych stosowanych w ochronie ziemniaka przeciwko zarazie ziemniaczanej. Jest ona wysoko doceniana przez największych producentów ziemniaka w Europie. Kierując się skalą EuroBlight rolnicy podejmują decyzje w doborze najskuteczniejszych substancji czynnych.
Genkotsu (amisulbrom) osiągnął jedną z najwyższych not wśród 35 badanych rozwiązań fungicydowych. Wyniosła ona 4,5 pkt. w ochronie liści plasując się na 4 miejscu pod względem zabezpieczenia aparatów asymilacyjnych. Jego działanie oceniono wyżej niż popularne i często stosowane mieszaniny: mandipropamid + cymoksanil czy propamokarb + fluopikolid. Genkotsu (amisulbrom) wykazał jednocześnie znaczącą skuteczność w zabezpieczeniu bulw ziemniaka zyskując ocenę 3,7 pkt.
Jak stosować Genkotsu?
Plantację ziemniaka chronimy przez zarazą ziemniaczaną aplikując Genkotsu w dawce 0,5 l/ha nawet 6 razy w okresie wegetacji. Termin aplikacji trwa od pierwszych pędów bocznych BBCH 21 do fazy początku żółknięcia pierwszych liści BBCH 91. W okresie sprzyjającym dla rozwoju zarazy ziemniaka zabiegi należy wykonywać co 7 dni, natomiast w czasie mniejszego nasilenia - co 10 dni. Aby rozszerzyć jego zakres ochronny dodatkowo o alternariozę polecam mieszaninę:
Genkotsu 0,3 l/ha + Amistar 250 SC 0,6 l/ha.
Drugim preparatem jest Electis CX (zoksamid + cymoksanil) - wysokoskoncentrowany fungicyd (0,45 kg/ha), doskonały w walce z zarazą ziemniaka. Stosuje się go we wszystkich kierunkach uprawy oraz typach użytkowych i odmianach. Termin aplikacji trwa od pierwszych pędów bocznych BBCH 21 do pierwszych jagód BBCH 89.
Genkotsu i Electis CX to produkty, które warto wykorzystać w profesjonalnej ochronie ziemniaka przed groźną chorobą jaką jest zarazą ziemniaka.