Jak zabezpieczyć sianokiszonkę?
W gospodarstwach trwają prace polowe i każdy zastanawia się, jaką folią zabezpieczyć sianokiszonkę, ponieważ wielkimi krokami zbliża się okres żniw. Jak zawsze, część zbiorów zostanie przeznaczona na paszę objętościową, która zapewni zwierzętom hodowlanym - trzodzie chlewnej i bydłu (w tym również krowom mlecznym) prawidłową dawkę żywieniową. Przygotowując harmonogram żywienia zwierząt, należy zadbać nie tylko o rodzaj i jakość samego materiału (składający się głównie z kukurydzy i traw pastewnych: motylkowych, traw, GPS), lecz przygotować również prawidłowy sposób konserwowania i przechowywania kiszonki.
Warunki do uzyskania wysokiej jakości kiszonki
Warunkiem koniecznym do uzyskania paszy wysokiej jakości w postaci kiszonki jest jej odpowiednia konserwacja, polegająca na dokładnym zabezpieczeniu materiału przed dostaniem się powietrza, gdy proces fermentacji wymaga beztlenowych warunków podczas zakiszania, a następnie magazynowania. Aby uzyskać kiszonkę najwyższej jakości, warto też przestrzegać konkretnych wytycznych:
- pilnować terminu zbiorów,
- wystrzegać się nieprawidłowego rozdrobnienia i ugniecenia masy,
- usunąć nadmierne zanieczyszczanie masy ziemią,
- nie zakiszać pasz o zbyt dużej ilości wody,
- przykrywać stogi włókniną lub zabepieczać folią wg określonych zasad
- nie wydłużać sztucznie okresu sporządzania kiszonki.
Różne sposoby na zakiszanie kiszonki: silosy, folie do sianokiszonki, włókniny do przykrywania stogów
Rolnicy sięgają po różne sposoby zakiszania kiszonki. Przeważnie wybierają sprawdzone produkty do pakowania plonów uznanych producentów - dające najlepsze rezultaty w zakiszaniu. Uzyskana kiszonka powinna mieć konsystencję jednolitej masy, która zwłaszcza w żywieniu przeżuwaczy jest niezbędna.
Do najpopularniejszych sposobów zakiszania jest budowa betonowych silosów lub magazynowanie paszy wewnątrz budynków gospodarskich np. stodoły. Rolnicy, którym zależy na łatwej i szybkiej konserwacji wybierają baloty, czyli sposób, gdzie materiał jest owijany folią nawet do 4 razy. Baloty ułatwiają także szybki transport, który tak ważny jest zwłaszcza w przypadku kiszonki kukurydzy. Inni sięgają po bardziej nowatorskie rozwiązania jak stosowanie rękawów foliowych, które dość szybko i równomiernie pozbywają materiał dopływu tlenu oraz ograniczają straty kiszonki. Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie plonów i ograniczenie strat jest jednak opakowanie trawy w folię do sianokiszonki Ampolfarm.
Folia do sianokiszonki Ampolfarm
Folia do sianokiszonki Ampolfarm do pakowania plonów z oferty Ampol-Merol szczelnie zabezpiecza paszę przed dopływem tlenu i pozwala utrzymać właściwą temperaturę, powodując jej szybsze i bardziej równomierne zakiszanie się. Utrzymanie tych idealnie beztlenowych warunków gwarantuje powstanie paszy o najlepszych wartościach odżywczych. W konsekwencji natomiast przyczynia się do przyrostu masy u bydła i zwiększenia wydajności mlecznej u krów. Folia kiszonkarska Ampolfarm jednocześnie chroni produkt przed promieniowaniem ultrafioletowym i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wiatr i opady deszcz oraz śniegu), jest ponadto bardzo wytrzymała i odporna na rozerwania i przebicia. W praktyce oznacza to możliwość efektywnego wykorzystania jej przez okres aż do 12 miesięcy od zawinięcia beli (bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez rolnika). Zapakowanie kiszonki w folię do sianokiszonki Ampolfarm pozwoli nam również ograniczyć do minimum straty materiału i ułatwi transport oraz składowanie plonów.
Czym przykryć stogi siana i słomy?
Ampol-Merol ma w swojej bogatej ofercie także poliproplynenową włókninę do zabezpieczenia stogów słomy i siana. To Balotex, który nie tylko okrywa i chroni przed wiatrem i opadami, ale przede wszystkim zapewnia prawidłową wentylację stogu, eliminując przy okazji pojawiające się w nim pleśnie i porosty. Włóknina do przykrywania stogów siana i słomy Balotex jednocześnie chroni zbiory, a słoma, która pod nim leżakuje, prezentuje naprawdę dobrą jakość - nadaje się zarówno na paszę, TMR oraz do ścielenia.