Szara pleśń
Uprawa:
Bobik, Cebula, Fasola szparagowa, Groch siewny, Groch zielony, Jabłoń, Kalafior, Kapusta głowiasta, Łubin, Malina, Porzeczka, Rzepak jary, Rzepak ozimy, Sałata, Truskawka, Wiśnia
Czas występowania:
Wzrost temperatury (15-24 °C) i wilgotności powietrza (powyżej 90%) wskutek długotrwałych opadów
Szkodliwość:
Żółknięcie, szybkie brązowienie, zamieranie, utrata plonu, obniżenie zdolności kiełkowania
Miejsce infekcji:
Wiele miejsc - od nasion po owoce
Objawy choroby:
Ślady pylącego nalotu i plamy/przebarwienia; na siewkach - zbrunatnienie łodyg, pąki - brunatnieją i zamierają, na dorosłych roślinach - brunatne, z czasem gnijące plamy; miejsca zainfekowane pokrywają się pylącym nalotem, na którym pojawiają się owocniki grzyba (skleroty) - czarne, okrągłe i twarde; występuje na wielu odmianach roślin - na warzywach, owocach, roślinach iglastych i liściastych, roślinach ozdobnych
OPIS
Najczęściej występujące zagrożenia, popularne wśród roślin ozdobnych czy owocowych, to infekcje grzybicze. Szara pleśń jest jednym z tych problemów, z którymi boryka się bardzo wielu hodowców, a do jego zwalczenia często konieczne jest włączenie preparatów fungicydowych do oprysków. Botrytis cinerea dotyka sadzonki truskawek, malin, jabłoni, a nawet warzyw: cebuli czy kapusty. Infekuje liście oraz owoce, a jej objawy zazwyczaj są widoczne gołym okiem.
Szara pleśń - charakterystyczne objawy na liściach oraz owocach
Cechy, które wyróżniają ten szczególny rodzaj pleśni, to przede wszystkim pylący nalot, który pokryty jest drobnym, jasnoszarym meszkiem. Liście oraz owoce pokryte mogą być też brunatnymi odbarwieniami, które powodują z początku miejscowe, a finalnie całkowite obumieranie rośliny. Truskawki i maliny, zainfekowane Botrytis cinerea, żółkną, a ich liście pokrywają się ciemnymi, brązowymi, suchymi plamami, które z czasem przeradzają się w ubytki.
Grzyb występuje głównie na owocach, ale nie dziwi nikogo też szara pleśń na liściach. Infekcja może atakować także łodygi, pąki, kwiaty, a nawet nasiona. Botrytis cinerea rozprzestrzenia się poprzez rozmnażanie owocników, których zarodniki przemieszczają się wraz z wiatrem czy opadami. Wysoka wilgotność gleby oraz wysoka temperatura powietrza to idealne warunki do rozwoju grzybni i infekowania kolejnych siewek.
Gdzie występuje szara pleśń? Rośliny, przy których zwalczanie uwzględnia stosowanie preparatów opryskowych
Poza roślinami owocowymi - drzewkami, krzewami - Botrytis cinerea może występować także na roślinach ozdobnych, ich liściach, owocach, ale też na warzywach, strączkach oraz rzepaku. Może pojawiać się w trakcie trwania całego okresu wegetacji, a rozprzestrzenianie się szarej pleśni oraz jej rozrost są bezpośrednio determinowane przez warunki pogodowe. Nadmierne opady deszczu w okresie upalnego lata zdecydowanie nie sprzyjają ochronie fungicydowejliści i owoców roślin, takich jak: truskawki, maliny, jabłonie, cebule, kapusty czy rzepak.
Czynnikiem, który może nasilać występowanie szarej pleśni na liściach, kwiatach, pąkach, owocach i nasionach, jest niedokładne usuwanie resztek pożniwnych czy zainfekowany materiał siewny. Tym co może zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się Botrytis cinerea, jest także przenawożenie, zbyt duże zagęszczenie roślin w fazie wzrostu, gdzie promienie słonecznie nie mają szansy na dostateczne wysuszenie gleby czy uodpornienie na opryski z fungicydami. W przypadku upraw szklarniowych szara pleśń może rozwijać się wówczas, gdy system wentylacyjny nie działa prawidłowo.
Szara pleśń - zwalczanie fungicydami. Jakie preparaty do oprysków będą najskuteczniejsze?
Najlepszym sposobem na zwalczanie ryzyka pojawienia się Botrytis cinerea jest cykliczne dokonywanie precyzyjnych prac polowych. Czynności porządkowe, takie jak dokładne usuwanie resztek roślinnych, liści oraz łodyg po dokonanych zbiorach czy zrównoważony system nawożenia gleby mogą znacząco ograniczyć powstawanie zagrożenia, jakim jest grzyb. Kiedy jednak plantacja truskawek, malin, jabłek, rzepaku czy warzyw: kapusty, cebuli, strączków zostanie już zainfekowana, konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego preparatu do oprysków z fungicydami.
W naszej ofercie dostępne są profesjonalne preparaty do ochrony roślin i zwalczania zagrożeń, w tym fungicydy na szarą pleśń, które skutecznie można rozprowadzić metodą opryskową. Substancje aktywne, które zawierają rekomendowane przez Ampol-Merol produkty, to przede wszystkim fluopyram, tebukonazol, trifloksystrobina, metkonazol, miedź w postaci tlenochlorku miedzi czy chlorek mepikwatu. Odpowiednią mieszankę składników zwalczających w preparatach fungicydowych można dobrać do gatunku rośliny, która będzie podlegała opryskowi.
Odpowiedni preparat na szarą pleśń - zwalczanie grzyba na liściach metodą oprysków fungicydowych
Zwalczanie Botrytis cinerea metodą opryskową powinno mieć miejsce już po rozpoznaniu pierwszych objawów zakażenia grzybiczego. Rekomenduje się, aby pierwszą dawkę preparatu fungicydowego podawać na liście i owoce naprzemiennie z innym środkiem ochrony roślin, który w składzie ma inne substancje aktywne. Taka praktyka pozwoli na zapobiegnięcie uodpornienia się roślin na działanie produktów grzybobójczych.
Chemiczne, fungicydowe opryski na szarą pleśń, choć są uznawane za jedną z najskuteczniejszych praktyk zwalczających, nie są jedyną opcją. Istnieją także naturalne sposoby na zmniejszenie ryzyka występowania Botrytis cinerea, a wśród najlepszych wymienia się m.in. odpowiednią pielęgnację oraz wzmacnianie odporności roślin. W tym celu warto stosować specjalne preparaty fungicydowe, które stymulują wzrost liści, łodyg, owoców oraz sprawiają, że są one mniej podatne na chorobę szarej pleśni.
Hodowcy, którzy nie muszą stosować masowych oprysków do zwalczania, ponieważ ich plantację stanowi przydomowy skwerek czy niewielki ogródek warzywny, z powodzeniem mogą zastosować preparaty naturalne. Ich działanie co prawda nie jest tak silne, jak profesjonalnych, fungicydowych środków ochrony roślin, ale w przypadku pojedynczych sadzonek zakażonych grzybem może się okazać skuteczne. Mowa m.in. o wywarze z cebuli, która to naturalnie ma właściwości grzybobójcze, ale też o naturalnych opryskach z wykorzystaniem wyciągów czosnkowych. W przypadku zainfekowanych owoców czy liści truskawek, malin, drzewek jabłoni czy sadzonek kapusty oraz cebuli grzyb można zwalczyć domowymi sposobami.