Słodyszek rzepakowy
Rodzina:
Łuszczynkowate
Uprawa:
Rzepak jary, Rzepak ozimy
Opis:
Larwa: biała, 4-milimetrowa, posiadająca czarne plamki na grzbiecie, z ciemną główką i trzema parami odnóży.
Osobnik dorosły: chrząszcz o długości 2-3 mm, czarno-granatowy lub czarno-zielony.
Nie jest żadną tajemnicą, że każdy z nas chce, aby uprawiane rośliny były wolne od szkodników czy też pasożytów atakujących uprawy. Niestety realia są takie, że jeśli się o nie nie zatroszczymy i nie zastosujemy właściwych środków, będą one nieustannie narażone na ataki pasożytów roznoszących choroby. Wspomnieć w tym miejscu należy chociażby o słodyszku rzepakowym. Jest to chrząszcz o długości około 2-3 mm. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ atakuje zdrowe i silne rośliny, uszkadzając ich pąki.
Słodyszek rzepakowy – czym właściwie jest?
Słodyszek rzepakowy to niewielki chrząszcz, który występuje właściwie w całej Polsce. Szczególnie uciążliwy jest w miesiącach wiosennych oraz letnich, stanowiąc bardzo duże zagrożenie dla roślin. Spotkać go można przede wszystkim na plantacjach rzepaku, w momencie gdy temperatura powietrza przekroczy 15 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy samice słodyszka składają jaja do wnętrza pąków, z których wylęgają się larwy. W dalszej kolejności wspomniane larwy przepoczwarzają się w charakterystyczną postać chrząszcza.
Słodyszek rzepakowy jest tak bardzo niebezpieczny, ponieważ żeruje na zwartych i zdrowych pąkach kwiatowych, niszcząc je. Zaatakowane pąki zaczynają żółknąć, a w konsekwencji usychają. Jak wynika z przeprowadzonych badań, szkodnik ten może zniszczyć od 75 do nawet 100 procent pąków kwiatowych.
Aby we właściwy sposób uchronić rośliny przed atakiem słodyszka rzepakowego, należy regularnie sprawdzać stan liści oraz kwiatów. W momencie gdy zaczną one żółknąć lub usychać, będzie to znak, że na danym obszarze pojawił się szkodnik. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie oprysku, aby uchronić pozostałe rośliny przed zniszczeniem.
Słodyszek rzepakowy – zwalczanie
Słodyszek rzepakowy może wyrządzić bardzo duże szkody, dlatego tak istotne jest, aby już od samego początku stosować skuteczne i sprawdzone strategie ochrony insektycydowej. Na szczęście na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele środków i preparatów pomagających w skutecznej walce z tym pasożytem.
Wspomnieć w tym miejscu należy chociażby o środku Decis Mega 50 EW. Jest to preparat, który może być stosowany nie tylko w obrębie rzepaku, ale oprócz tego również na buraku cukrowym, jabłoni, kapuście czy też pszenicy. Charakteryzuje się prostym użyciem, dzięki czemu żadna osoba nie będzie miała problemu z właściwym stosowaniem preparatu. Środek ma postać koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Bardzo dobrze radzi sobie ze zwalczaniem szkodników gryzących i kłująco-ssących. Ogromną zaletą środka jest fakt, że może być stosowany przy użyciu opryskiwaczy ręcznych, jak i maszyn polowych. Dzięki temu może być w łatwy sposób rozprowadzany nawet na bardzo dużych obszarach, chroniąc rośliny przed atakiem szkodników, jak również przed skutkami ich żerowania.
Środek na słodyszka rzepakowego
W swojej ofercie posiadamy również produkt Inazuma 130 WG. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianego preparatu ten jest w formie granulatu służącego do przygotowania zawiesiny wodnej. Produkt jest przeznaczony przede wszystkim do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Na mniejszych obszarach może być również rozpylany przy użyciu narzędzi ręcznych.
W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszy się preparat Mospilan 20 SP. Produkt ten ma postać proszku rozpuszczalnego w wodzie. Jest znakomity w walce między innymi z insektami, larwami czy też chrząszczami. Jest skuteczny także w walce ze słodyszkiem rzepakowym, który stanowi ogromne zagrożenie dla roślin.
Mówiąc o preparatach na zwalczanie słodyszka rzepakowego, trzeba wspomnieć również o produkcie Western. Pochodzi on od znanego i renomowanego w branży producenta SMP Agro, co powoduje, że charakteryzuje się skutecznym działaniem i bardzo prostym użyciem. Może być stosowany nie tylko na uprawach polowych, ale również na roślinach sadowniczych, a nawet na warzywach. Znajdzie więc swoje szerokie zastosowanie w każdych warunkach. Forma koncentratu wymaga jedynie dokładnego rozpuszczenia preparatu w wodzie, który następnie może być rozpylany przy pomocy urządzeń maszynowych lub ręcznych.
Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy oraz do wybrania najodpowiedniejszych rozwiązań dla swoich potrzeb. Szeroka gama środków na zwalczanie słodyszka rzepakowego powoduje, że każda osoba znajdzie u nas dokładnie to, czego potrzebuje. Poszczególne produkty charakteryzują się prostym użyciem oraz bardzo skutecznym działaniem. Jesteśmy więc w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Klientów poszukujących sprawdzonych rozwiązań.
Na przestrzeni ostatnich lat zaufało nam już wielu Klientów oczekujących sprawdzonych rozwiązań na różnego rodzaju szkodniki i pasożyty. Zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwoliło nam wyselekcjonować te najskuteczniejsze preparaty, które mogą być stosowane w bardzo wielu obszarach. Dzięki temu każda osoba znajdzie u nas dokładnie to, czego potrzebuje.
Czas występowania:
Wiosna - lato
Szkodliwość:
Wyjadanie wnętrza pąków kwiatowych, ograniczone kwitnienie, brak łuszczyn na ogonkach.
Próg szkodliwości:
1-2 owady na 1 roślinę w fazie BBCH 50-51, 3-5 owadów w fazie BBCH 55-59.
Forma szkodliwa:
Osobnik dorosły - chrząszcz