Iseran – nowy herbicyd do zwalczania chwastów w kukurydzy
Uprawa kukurydzy cieszy się duża popularnością, o czym świadczą powierzchnie uprawy tego gatunku w ostatnich kilku latach. Pomimo różnych zawirowań rynkowych widać stabilność uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno jak i kiszonkę. Z pewnością łatwość uprawy kukurydzy jest czynnikiem warunkującym jej wybór jako rośliny stanowiącej wysoki udział w strukturze uprawy. Ta prostota polega głównie na małej ilości wykonywanych zabiegów ochronnych, a jednym z nich (i moim zdaniem najważniejszym) jest ograniczanie zachwaszczenia. Eliminacja dużej presji chwastów w kukurydzy - już od początku wegetacji - i niedopuszczanie do powstawania tzw. „zachwaszczenia dywanowego” wpływa na wysokie plonowanie kukurydzy. Jednym z bardzo skutecznych herbicydów do ochrony kukurydzy w okresie po siewie lub krótko po wschodach jest nowy produkt Iseran.
Iseran to herbicyd do stosowania w ochronie kukurydzy o działaniu doglebowym i nalistnym. Jego dobre działanie jest uzależnione od wilgotnej gleby, z którą herbicyd powinien się połączyć, zapewniając mu dobrą aktywność odglebową na kiełkujące chwasty, jak i szybkie wnikanie do chwastów występujących na plantacji. Można powiedzieć, że warunki do zastosowania herbicydu Iseran powinny być takie same jak podczas stosowania preparatu Lumax 537,5 SE, który obecnie został już wycofany. Przez wiele lat stosowania tego produktu rolnicy wypracowali i zaobserwowali, w jakich warunkach działa najskuteczniej. Iseran będzie działał skutecznie zarówno w zastosowaniu doglebowym, jak i nalistnym, pod warunkiem wspomnianej wilgoci w wierzchniej warstwie gleby, która uaktywnia i przyspiesza jego działanie.
Kiedy najlepiej stosować Iseran?
Biorąc pod uwagę etykietę rejestracyjną i zakres zwalczanych chwastów w zastosowaniu po siewie, do zabiegów powschodowych, widać, że zakres zwalczanych chwastów jest zdecydowanie większy przy zastosowaniu powschodowym. Dodatkowo w aplikacji nalistnej Iseran bardzo dobrze komponuje się z produktami zawierającymi nikosulfuron. W doświadczeniach polowych w 2024 roku zastosowana mieszanina: Iseran 0,66 l/ha + Nikosar 060 OD 0,66 l/ha, w zabiegu nalistnym była bardzo skuteczna. Zwalczyła wszystkie chwasty, które występowały na plantacji, co można zaobserwować na poniższych zdjęciach (fot. M. Kowalski).
Zdjęcie z lustracji po zabiegu (12.06.2024)
Zdjęcie z lustracji po zabiegu (12.06.2024)
Zabieg został wykonany 21.05.2024, a lustracja pola została przeprowadzona 3 tygodnie później, tj. 12.06.2024. Chwasty zostały wyeliminowane lub ograniczone do niezbędnego minimum. Kukurydza nie zareagowała negatywnie na zastosowane herbicydy. Zarówno wizualna ocena wyglądu kukurydzy z zewnątrz była dobra, jak i w przekroju widać, że rośliny rozwijały się prawidłowo.
Zdjęcie: Prawidłowy rozwój kukurydzy po zastosowaniu mieszaniny herbicydów Iseran 0,66 l/ha + Nikosar 060 OD 0,66 l/ha. Wizualna ocena wyglądu roślin z zewnątrz jest dobra, jak i w przekroju widać, że rośliny rozwijają się prawidłowo (faza 3-go kolanka) – 8÷9 liści kukurydzy. Fot. M. Kowalski
Bardzo skuteczne odchwaszczanie kukurydzy w początkowym okresie jej rozwoju jest bardzo ważne w warunkach zmieniającego się klimatu w Polsce i w sytuacji dużego deficytu wody wiosną. Chwasty, które zostały szybko i skutecznie wyeliminowane z plantacji kukurydzy, nie czerpią wody jakże istotnej w późniejszym okresie jej wzrostu. Każdy zaoszczędzony litr wody na 1 m2 wpływa finalnie na wyższe plony ziarna czy kiszonki.
Prawidłowe i skutecznie przeprowadzone odchwaszczanie kukurydzy zapewnia możliwość wykonania innych zabiegów w późniejszym terminie, takich jak dokarmianie dolistne czy biostymulacja. Iseran jest preparatem, który wraz z partnerem, jakim jest nikosulfuron, wykazuje duże możliwości w kontrolowaniu chwastów na plantacjach kukurydzy. Z pewnością znajdzie się wielu rolników, którzy po niego sięgną i będą zadowoleni z jego zastosowania, a także (co najważniejsze) wrócą po niego w kolejnych latach uprawy kukurydzy.