Skracanie rzepaku
W ostatnich dniach zauważyliśmy bardzo szybki wzrost roślin rzepaku ozimego. Plantacje wyraźnie się zazieleniły, co związane jest z wysokim przyrostem biomasy liści oraz intensywnym wydłużaniem pędu.
W wielu przypadkach osiąga on długość nawet 20 cm i więcej (fot. 1). To tempo rozwoju zaskoczyło wielu producentów, którzy nie wykonali zabiegu tzw. skracania, który miał na celu zahamowanie wzrostu pędu głównego, przy jednoczesnym inicjowaniu wzrostu pędów bocznych (fot. 2).
Optymalny termin tego zabiegu przypada, gdy rośliny rzepaku mają pęd długości około 8-10 cm. Takie kształtowanie pokroju rośliny daje nam gwarancję równego wzrostu i rozwoju wszystkich pędów na roślinie. Przenosząc to na pole, osiągamy intensywne i równe kwitnienie, zawiązywanie się łuszczyn oraz co najważniejsze - równomierne dojrzewanie wszystkich łuszczyn bez względu na ich umiejscowienie (pęd główny/ pęd boczny).
Kolejną osiąganą korzyścią jest wyraźne określenie faz rozwojowych, w których możemy wykonać skutecznie zabiegi chemiczne oraz zwiększenie możliwości doboru większej ilości pestycydów, np. insektycydów.
Rośliny, na których występują jednocześnie: zwarte kwiatostany (pędy boczne dolne), pąki i kwiaty, a nawet zawiązujące się łuszczyny (pęd główny) narażone są na szkody powstałe od wielu szkodników, występujących jednocześnie, np.: słodyszek rzepakowy (fot. 3), chowacz podobnik czy pryszczarek kapustnik. Utrudnia to wówczas dobór preparatów (okres prewencji), co wpływa na niską ich skuteczność zwalczania, a to z kolei znacznie zwiększa ilość powstałych szkód na plantacji i finalnie prowadzi do obniżenia plonu nasion.
Zabieg skracania należy wykonać jak najwcześniej (8-10 cm długość pędu) preparatami, które oprócz stymulacji wzrostu pędów będą również miały za zadanie pełną ochronę przed chorobami grzybowymi.
Polecam zatem:
ORIUS EXTRA 250 EW - 1,0 l/ha lub TOPREX 375 SC - 0,5 l/ha
albo mieszaninę :
ORIUS EXTRA 250 EW 0,8 l/ha + TOPSIN M 500 SC 0,7 l/ha
opr. Grzegorz Kopeć
Dyrektor ds. Innowacji Produktowych
Masz dodatkowe pytania? Odpowie na nie:
Grzegorz Kopeć
Dyrektor ds. Innowacji Produktowych
tel. +48 606 984 006,
e-mail: grzegorz.kopec@ampol-merol.pl