Strąkowiec fasolowy
Rodzina:
Stonkowate
Uprawa:
Fasola szparagowa
Opis:
Chrząszcz: owalny, samice do 3,0-4,5 mm, samce mniejsze. Głowa silnie wydłużona, czarna, z żółtymi włoskami na czole. Strona grzbietowa - oliwkowa z szarymi plamkami, końce pokryw czerwonawe. Dpodnia strona ciała jest szara, chitynowe pokrywy skrzydeł żółtozielone z deseniem szarych plam. Odnóża czerwonawe, na udach trzeciej pary nóg długie kolce i dwa małe ząbki. Czułki 12-członowe, długie i cienkie.
Jaja: mlecznobiałe, matowe, 0,7 x 0,25 mm.
Larwa: owłosiona, 3 pary odnóży, biała, 4 mm.
Poczwarka: kremowa, 4 mm.
Hobbyści i profesjonalni hodowcy fasoli szparagowej muszą chronić uprawiane strączki przed różnymi zagrożeniami. Jednym z poważniejszych jest strąkowiec fasolowy, którego zwalczanie jest niezbędne dla otrzymania satysfakcjonujących plonów. Ten niepozorny chrząszcz z rodziny stonkowatych powoduje obumieranie rośliny, a we wcześniejszym stadium jej rozwoju również zdolność do prawidłowego kiełkowania. Na szczęście w naszym sklepie dostępne są skuteczne środki, dzięki którym można stosunkowo szybko pozbyć się tego problemu, stosując oprysk z ich użyciem.
Ten szkodnik stanowi zagrożenie dla uprawy fasoli szparagowej nie tylko w swojej dorosłej postaci, ale także w stadium larwalnym. W celu przeprowadzenia oprysku będącego podstawą zwalczania strąkowca fasolowego należy przygotować emulsję wodną na podstawie odpowiednio dobranego insektycydu. Aby pozbyć się niechcianych osobników, warto sięgnąć po preparat bazujący na acetamiprydzie, substancji o działaniu wgłębnym, systemicznym oraz powierzchniowym na przedstawicieli rodziny stonkowatych.
Strąkowiec fasolowy – jak się go pozbyć?
Do skutecznej eliminacji szkodliwego gatunku, jakim jest bez wątpienia strąkowiec fasolowy, sprawdzi się oprysk z użyciem specjalistycznych środków ochrony roślin oraz opryskiwacza polowego. Przed dokonaniem zakupu i zaplanowaniem zabiegu zwalczania szkodników, należy najpierw przekonać się, z jakim dokładnie gatunkiem mamy do czynienia, co ułatwi prawidłowe dobranie insektycydu. Na rynku oraz w naszym sklepie można zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty w postaci proszku lub koncentratu, które radzą sobie także z innymi, groźnymi insektami.
W przypadku konieczności zwalczania strąkowca fasolowego oprysk najlepiej jest przeprowadzić dwukrotnie, co pozwoli pozbyć się wszystkich osobników bytujących w uprawie fasoli szparagowej. Należy przestrzegać odstępu pomiędzy zabiegami, który powinien wynosić co najmniej 10 dni. Insektycydy przeznaczone do eliminacji tego gatunku stonkowatych stosuje się od momentu, kiedy połowa strąków osiąga typową wysokość do czasu całkowitego wzrostu wszystkich.
Jak wygląda strąkowiec fasolowy?
Ten powszechnie występujący w uprawach fasoli szkodnik w swojej dorosłej postaci ma kształt owalny z mocno wydłużoną głową w kolorze czarnym oraz z ciemnymi włoskami na czole. Samice strąkowca fasolowego są większe od samców i mają długość wynoszącą od 3 do 4 i pół milimetra. Grzbiet insekta ma oliwkową barwę z drobnymi, szarymi plamami, a jego końce są czerwone. Spodnia część owada jest natomiast szara. Zaopatrzony on jest również w chitynowy pancerz, znajdujący się również na skrzydłach.
Nasiona fasoli szparagowej w hodowlach, na których występują chrząszcze tego gatunku z rodziny stonkowatych, są narażone na utratę swojej wartości siewnej oraz spożywczej. Żerowanie pasożytów ma negatywny wpływ na proces kiełkowania, który jest tym gorszy, im większa jest liczba larw znajdujących się w otoczeniu roślin. Mając świadomość szkodliwości insekta bytującego w uprawach, jakim jest strąkowiec fasolowy, warto wiedzieć też, jak się go pozbyć. Więcej informacji na temat jego skutecznego zwalczania podajemy w poniższym akapicie.
Strąkowiec fasolowy – zwalczanie i oprysk
W celu całkowitej eliminacji groźnych szkodników z uprawy zaleca się użycie środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie acetamipryd. Ta substancja czynna o działaniu owadobójczym znajduje zastosowanie w uprawach warzywnych sadowniczych oraz rolniczych. Znakomicie nadaje się do zwalczania strąkowca fasolowego, pozwalając całkowicie się pozbyć osobników w jego postaci larwalnej. Ten składnik wyróżnia się dodatkowo właściwościami translaminarnymi, dlatego działa nawet w okresie intensywnych opadów deszczu.
Klienci sklepu Ampol Merol mogą zakupić środek do zwalczania strąkowca fasolowego, który ma postać proszku. Na jego podstawie, po uprzednim wymieszaniu z wodą, tworzy się ciecz użytkową przeznaczoną do oprysku uprawy fasoli szparagowej i wielu innych gatunków roślin. W tym konkretnym przypadku dawkowanie dla pojedynczego zabiegu powinno wynosić 200 gramów preparatu na każdy hektar hodowli. Aby rzeczywiście pozbyć się szkodnika, należy powtórzyć zabieg po upływie minimum 10 dni.
Skuteczne zwalczanie strąkowca fasolowego
Dokładna obserwacja hodowli fasoli szparagowej jest kluczowa, w celu wykrycia ewentualnych zagrożeń i wdrożenia właściwych środków zaradczych. Dzięki obserwacji rośliny w momencie jej intensywnego wzrostu można się przekonać, że na powierzchni strąków znajdują się larwy strąkowca fasolowego. Szybka reakcja na obecność insektów zwiększa szanse na pozbycie się ich i zabezpieczenie uprawy przed degradacją.
Stosowanie insektycydów do zwalczania strąkowca fasolowego wymaga oprysku, który trzeba wykonywać z zachowaniem środków ostrożności. O ewentualnych przeciwwskazaniach do przeprowadzenia zabiegu można przeczytać na etykiecie wybranego produktu, która znajduje się na jego opakowaniu oraz w opisie na stronie sklepu Ampol-Merol. W razie dodatkowych pytań na temat sposobów pozbycia się szkodników, zachęcamy do kontaktu.
Szkodliwość:
Nasiona tracą swoją wartość spożywczą oraz siewną, żerowanie obniża zdolność kiełkowania nasion o ponad 25%, w przypadku żerowania 2 larw zdolność zmniejsza się o 45%, nasiona uszkodzone tracą masę, są zanieczyszczone wylinkami oraz odchodami, larwa wgryza się do wnętrza, pozostawiając otwór 0,5 mm. W pierwszej fazie nasion tych nie można odróżnić od nasion zdrowych, jest to tzw. porażenie ukryte i, aby je stwierdzić, należy stosować specjalistyczne metody diagnostyczne
Próg szkodliwości:
Żerowanie obniża zdolność kiełkowania nasion o ponad 25%, w przypadku żerowania 2 larw zdolność zmniejsza się o 45%
Forma szkodliwa:
Larwa, chrząszcz