Ogrodnica niszczylistka
Rodzina:
Poświętnikowate
Uprawa:
Jabłoń
Opis:
Chrząszcz: długości 1 cm, pokryty brązowymi pokrywami i metalicznie błyszczącymi, zielononiebieskim przedpleczem.
Larwy: długości 2 cm.
OPIS
Chrząszcz (Phyllopertha horticola) z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae) i rodziny rutelowatych (Rutelinae) wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem – owad ma zielononiebieską głowę i przedplecze oraz kasztanowobrązowe skrzydła. Ogrodnica niszczylistka uszkadza liście i kwiaty, a najwięcej szkód wyrządza już w stadium larwalnym. Chrząszcze z zimowych kryjówek wylatują w czerwcu. W tym czasie samice zostają zapłodnione i pod koniec czerwca zaczyna się składanie jaj. Dorosłe szkodniki niszczą liście i płatki kwiatowe, wygryzając charakterystyczne dziury. Szkodliwe są również pędraki - larwy, które uszkadzają korzenie roślin. Największe szkody wyrządzane są w roślinach sadowniczych i w różach - mocno uszkodzone rośliny czasem zamierają. Obecność szkodnika można zauważyć po charakterystycznych dziurach w blaszkach liściowych. Do zwalczania stosuje się metody ekologiczne oraz chemiczne (opryski), które dostępne są w naszej ofercie.
Ogrodnica niszczylistka
Ogrodnica niszczylistka jest aktywna tylko w nocy. Wygryza okrągłe dziury w liściach, zaczynając od ich krawędzi. Preferuje uprawy sadownicze i głównie zasiedla:
- jabłonie i inne drzewa owocowe,
- truskawki,
- borówki,
- brzozy,
- maliny,
- róże,
- jaśminowce.
W stadium larwalnym żeruje na korzeniach traw i koniczyny. Osobniki dorosłe żerują natomiast na kwiatach i rozwijających się owocach (np. róż oraz wiśni) oraz na liściach drzew (m.in. dębu, orzecha laskowego lub brzozy). Najwięcej szkód wyrządzają jednak w stadium larwalnym, żerując na korzeniach, początkowo jedynie na małych cząstkach próchnicy, z kolei w drugim i w trzecim stadium rozwojowym mogą żerować również na większych korzeniach. Pędraki mogą również wyjść na części nadziemne, gdzie mogą czynić spustoszenie. W następnej kolejności larwy idą w górę, niszcząc bulwy, cebule i kłącza oraz podstawy łodygi roślin. Zdarza się, że żerują one również nad ziemią, np. w łodygach roślin czy na owocach, np. leżących na ziemi truskawek.
Ogrodnica niszczylistka – zwalczanie
Jest to bardzo pospolity szkodnik, szczególnie na południu Polski. W celu ochrony plantacji należy zakładać je na polach wolnych od pędraków. Należy również unikać miejsc zadarnionych, po łąkach, pastwiskach i nieużytkach. Są to miejsca, w których samice lubią składać jaja. Oprócz tego trzeba dbać o dobrą kulturę gleby. Obejmuje to częste spulchnianie i przekopywanie podczas słonecznej pogody. Wówczas larwy wyrzucone na powierzchnię zasychają lub zostają wybrane przed ptactwo. Chociaż starsze uprawy są dość odporne na uszkodzenia, to duże populacje larw mogą dokonać dużych zniszczeń w przypadku młodych roślin oraz nowych sadzonek. Ogrodnicę niszczylistkę można zwalczać metodami ekologicznymi oraz chemicznymi.
Ogrodnica niszczylistka – zwalczanie ekologiczne
Niewielki chrząszcz jest bardzo popularnym owadem, który wyrządza szkody na każdym etapie rozwoju, ale stosunkowo łatwo się go pozbyć. Zwalczanie ekologiczne ogrodnicy niszczylistki jest możliwe i bywa dość skuteczne. Ekologiczne metody zwalczania szkodnika obejmują np. przekopywanie ziemi, stosowanie pułapek oraz sianie gryki jako poplonu. Przekopywanie ziemi to metoda ekologiczna, którą zaleca się stosować w słoneczne i ciepłe dni. Do tego zabiegu używa się motyki, łopaty lub glebogryzarki. Na rynku znajdują się również różnego rodzaju pułapki z wabikami, które również należą do ekologicznych metod zwalczania owadów. Pułapki mają za zadanie wyłapywać dorosłe osobniki, niemniej jednak jest to mało skuteczna metoda, gdyż złapanie wszystkich szkodników jest praktycznie nie do zrobienia. Pułapki z wabikami sprawdzają się za to do zdiagnozowania problemu. Ponadto zaleca się uprawę gryki – gryka zawiera taniny, które są niekorzystne dla pędraków. Ekologiczne metody walki ze szkodnikiem najlepiej sprawdzają się w przydomowych ogródkach. W momencie, gdy zwalczanie ekologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, sugerujemy rozpocząć zwalczanie chemiczne ogrodnicy niszczylistki.
Ogrodnica niszczylistka a opryski – o czym warto pamiętać?
Oprysk na ogrodnicę niszczylistkę nie powinien być wykonywany np. w czasie oblotu pszczół. Opryski wykonuje się zazwyczaj w trakcie masowego lotu chrząszczy, co ma z reguły miejsce w czerwcu. Ponadto oprysków nie można wykonywać na truskawkach, ponieważ owoce już dojrzewają.
Zwalczanie chemiczne ogrodnicy niszczylistki – gdzie kupić produkty?
W przypadku dużych ogrodów do walki ze szkodnikiem poleca się proponowane przez nas preparaty chemiczne, opryski. W Ampol-Merol oferujemy skuteczne środki ochrony roślin od topowych producentów, takich jak np. Sumi Agro Poland. W naszym asortymencie znajdują się różnorodne produkty chemiczne do zwalczania ogrodnicy niszczylistki– Mospilan 20 SP czy Sekil 20 SP. Zwalczanie chemiczne ogrodnicy niszczylistki może odbywać się poprzez stosowanie środków ochrony roślin przeznaczonych do oprysku na larwy motyli oraz muchówek. Zwalczanie chemiczne szkodnika przeprowadza się zazwyczaj w okresie jego intensywnego lotu. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się, by zabiegi chemiczne, opryski łączyć z ekologicznymi, mechanicznymi, takimi jak zabiegi agrotechniczne, np. za pomocą glebogryzarki. Wówczas larwy wyrzucane są na powierzchnię, gdzie następnie zjadane są przez ptactwo. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, a w razie pytań prosimy o kontakt.
Czas występowania:
Czerwiec
Szkodliwość:
Chrząszcz: zjada liście i zawiązki owoców.
Larwa: odżywia się korzeniami roślin (uszkodzenia drzewek w szkółkach).
Forma szkodliwa:
Chrząszcz, larwa