Połyśnica marchwianka
Rodzina:
Połyśnicowate
Uprawa:
Marchew
Opis:
Bobówka: do 5 mm długości, żółtobrązowa.
Larwa: jasnożółta, walcowata, o długości do 7 mm.
Osobnik dorosły: smukły, błyszcząco czarny, z ostrym odwłokiem w kształcie stożka oraz pomarańczową głową i odnóżami.
OPIS
Chociaż wydawać by się mogło, że warzywa korzenne nie są zbyt interesujące dla szkodników, okazuje się, że to nie do końca prawda. Niektóre owady upodobały sobie, chociażby marchewkę. Należy do nich między innymi niewielki motyl połyśnica marchwianka, znana również jako pszczoła marchwianka. Sprawdź, jak dokładnie wygląda ten insekt. Przeczytaj, jakie szkody może wyrządzić na plantacjach marchewki, jakie są najskuteczniejsze sposoby jego zwalczania, zarówno ekologiczne, jak i chemiczne, a także, na co należy zwrócić uwagę, aby opryski były efektywne.
Jak wygląda połyśnica marchwianka?
Wyróżniamy trzy formy połyśnicy marchwianki, zależnie od wieku owada. Są to:
-
bobówka (niewielka, do 5 mm długości, brązowożółta),
-
larwa (podłużna, jasnożółta, o wielkości do 7 mm).
Zdecydowanie najbardziej charakterystyczne są dorosłe motyle. Długość ich ciała to około 12-15 mm. Sylwetka jest smukła i wydłużona. Cały tułów pokryty jest połyskującymi łuskami w kolorze szaro-brązowym. Widziane z daleka owady zdają się błyszczeć. Ich skrzydła są brązowe z wyraźnymi ciemniejszymi plamkami. Uwagę zwracają również długie czułki.
Ten niepozornie wyglądający szkodnik może wyrządzić poważne szkody na ekologicznych plantacjach marchewki i w ogrodach. Na szczęście dobrze dobrany oprysk pozwala się go skutecznie pozbyć. Warto pamiętać, że zwalczanie owadów powinno obejmować wszystkie wyżej wymienione formy. Tylko w ten sposób można zahamować ich namnażanie i produkcję kolejnych pokoleń.
Po czym można poznać, że to właśnie połyśnica marchwianka zaatakowała uprawy?
Tak jak w przypadku wszystkich innych szkodników ogromny wpływ na to, jak skuteczne będzie ekologiczne lub chemiczne zwalczanie połyśnicy marchwianki, ma tempo reakcji. Im szybszy oprysk, tym większe szanse na to, że przyniesie spodziewane rezultaty. Tym bardziej warto więc wiedzieć, jak wyglądają rośliny zaatakowane przez te konkretne larwy.
Pierwszą wskazówką jest rodzaj warzyw, które podgryza. Połyśnica marchwianka preferuje warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, ale również seler, pietruszka czy pasternak. Przedostaje się do ich korzeni i wygryza je od środka. Wpływa to na pogorszenie jakości i zmniejszenie plonów. Jeśli zauważysz na roślinach właśnie takie zmiany, zaplanuj opryski w celu ograniczenia strat. Na atak połyśnicy marchwianki szczególnie mocno narażone są ekologiczne uprawy, w których świadomie rezygnuje się ze stosowania zabezpieczających środków chemicznych w celach prewencyjnych, przez co zwalczanie owadów często staje się trudniejsze.
Najskuteczniejsze sposoby zwalczania połyśnicy marchwianki
Kiedy na podstawie wyglądu szkodnika lub widocznych objawów jego obecności stwierdzisz już, że Twoją marchew atakuje właśnie połyśnica marchwianka, chemiczne opryski lub ekologiczne zwalczanie larw i motyli powinieneś rozpocząć jak najszybciej. Jakie możliwości masz do dyspozycji? Czy stosowanie insektycydów jest konieczne? A może są dla nich jakieś interesujące i bezpieczne dla środowiska alternatywy?
Jak poradzić sobie ze szkodnikiem w ekologiczny sposób?
Jeśli Twoja plantacja jest prowadzona w sposób ekologiczny albo po prostu nie chcesz stosować w swoim ogrodzie chemicznych oprysków, możesz zacząć od wypróbowania naturalnych metod zwalczania połyśnicy marchwianki. Zwykle pierwszym krokiem jest wystawienie pułapek feromonowych. Wykorzystuje się w nich naturalne substancje produkowane przez samice w celu zwabienia samców. Zachęcone zapachem owady zostają uwięzione i nie mogą wydostać się na zewnątrz. Co prawda, trudno w ten sposób wyłapać wszystkie osobniki znajdujące się w uprawach, ale można w ten sposób ostatecznie potwierdzić ich obecność, wstępnie zorientować się co do ilości oraz rozpocząć aktywne zwalczanie populacji lub ewentualnie podjąć decyzję o wdrożeniu metod chemicznych.
Kolejny sposób na walkę z połyśnicą marchwianką to wykorzystanie jej naturalnych wrogów, a więc bakterii i grzybów, które niszczą jej larwy. Zapobiega to namnażaniu szkodników i pozwala skutecznie opanować inwazję. Preparaty, które zawierają te mikroorganizmy, są w pełni bezpieczne dla środowiska i człowieka, co stanowi ich dodatkowy atut.
Jakie opryski chemiczne pomagają zwalczyć połyśnicę marchwiankę?
Niestety, ekologiczne metody nie zawsze okazują się wystarczające. Zwłaszcza w przypadku zaawansowanych inwazji często trzeba sięgnąć po silniejsze środki chemiczne. Aby mieć pewność, że połyśnica marchwianka zniknie, oprysk, który zastosujesz, powinien zawierać insektycydy. Ważny jest dobór odpowiednich preparatów, ale także ich dawki oraz pory i częstotliwości wykonywania kolejnych zabiegów. Stosowanie się do zaleceń producenta to kluczowy element decydujący o tym, czy zwalczanie motyli i larw będzie skuteczne.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na ekologiczne sposoby eliminowania owadów, czy też postawisz na środki chemiczne, pamiętaj, by co jakiś czas powtarzać zabiegi. Pojedynczy oprysk to zazwyczaj za mało, by skutecznie pozbyć się całej populacji. Zaplanuj kolejne, aby mieć pewność, że atak szkodnika w najbliższym czasie się nie powtórzy.
Czas występowania:
Maj: I pokolenie larw; lipiec: II pokolenie larw - aż do zbiorów.
Szkodliwość:
W pierwszym pokoleniu larwa jest w stanie zniszczyć do 10 roślin w fazie 2-4 liści, w drugim pokoleniu drąży korytarze w korzeniu. Uszkodzenia plonów marchwi sięgają aż do 80%.
Próg szkodliwości:
Porażenie korzeni przez patogeny grzybowe i bakteryjne.
Forma szkodliwa:
Larwa