Mszyca trzmielinowo-burakowa
Rodzina:
Mszycowate
Uprawa:
Burak cukrowy, Kukurydza
Opis:
Mszyca bezskrzydła: matowo czarna, o lekkim brązowym lub zielonym odcieniu i białym, woskowym nalocie w okolicach ogona.
Mszyca uskrzydlona: błyszcząco czarna, do 3 mm długości.
Regularna obserwacja wizualna roślin jest jednym ze sposobów walki z groźnymi szkodnikami. Kiedy w uprawach buraka cukrowego pojawi się mszyca trzmielinowo-burakowa, zwalczanie trzeba rozpocząć możliwie najszybciej, aby uchronić przyszłe plony przed obniżeniem jakości, a tym samym ich wartości handlowej. Ten niepozorny owad bytuje również na niektórych przedstawicielach gatunku z rodziny chryzantemowych, więc zmagają się z nim również hodowcy kwiatów ozdobnych.
Ten należący do rodziny Aphididae gatunek mszycy jest powszechnie występującym na polskich polach uprawnych szkodnikiem, który szczególnie upodobał sobie buraka cukrowego. Stanowi zagrożenie dla roślinności hodowlanej, ponieważ żywi się jej sokami, osłabiając cały organizm, co skutkuje obniżeniem jakości i obfitości plonów buraczanych. Na amperol-merol.pl klienci znajdą skuteczne środki służące do zwalczania tego pospolitego pasożyta.
Jak wygląda mszyca burakowa? Objawy występowania
Skuteczna identyfikacja tego szkodnika jest możliwa również za pośrednictwem obserwacji wizualnej. Mszyca burakowa wyróżnia się bowiem charakterystycznym wyglądem. Młodsze osobniki mają zielonkawe lub brunatne zabarwienie, z kolei te dorosłe są ciemnobrązowe czy nawet czarne. Długość ich korpusu oscyluje w granicach od 1,5 do 2 milimetrów, a ich dodatkową cechą są długie i bardzo cienkie anteny, a także 3 pary nóg o podobnej, smukłej budowie. Niektóre szkodniki, które są odpowiedzialne za migracje pomiędzy roślinami, mają dodatkowo przezroczyste skrzydła.
Chociaż te drobne owady mogą nie rzucać się specjalnie w oczy, to już szkody, jakie powodują, są nie do przegapienia w czasie obserwacji pola. Żerująca mszyca trzmielinowo-burakowa wywołuje przede wszystkim dostrzegalną deformację liści, które w wyniku działania szkodnika mogą się zwijać lub marszczyć. Pędy roślinne również ulegają zniekształceniu i zahamowaniu rozwoju. Owady wysysają soki z całej rośliny, co sprzyja jej żółknięciu. Poza tym na całej powierzchni pozostawiają specyficzną wydzielinę miodową o żółtym zabarwieniu.
Mszyca trzmielinowo-burakowa – skuteczne zwalczanie
Użycie specjalistycznych środków chemicznych jest najskuteczniejszą metodą eliminacji większości szkodników atakujących uprawy. Dotyczy to także takich osobników, jak mszyca burakowa, której zwalczanie wymaga wykorzystania preparatów bazujących na neonikotynoidach, pirymidynach lub organofosforanach. Wszystkie insektycydy składające się z tych wymienionych substancji będą odpowiednie. Ważna jest jednak ich rotacja, czyli opryskiwanie pól naprzemiennie środkami chemicznymi o innym składzie.
Dlaczego rotacja insektycydów jest istotna? Mszyca trzmielinowo-burakowa, podobnie jak większość innych szkodników, z czasem może się uodparniać na działanie substancji aktywnych, które przestają stanowić dla niej większe zagrożenie. Jednak jeśli aplikuje się je w odpowiednio długich odstępach czasu, ryzyko nabycia odporności przez osobniki pasożytujące jest ograniczone do minimum.
Opryski na zwalczanie mszycy burakowej
Po wybraniu odpowiedniego środka ochrony roślin należy przygotować na jego bazie ciecz użytkową. Większość insektycydów sprzedawana jest w postaci koncentratu, który trzeba rozmieszać z wodą w proporcjach podanych na ulotce producenta, bezpośrednio w zbiorniku opryskiwacza, nieustannie mieszając, aż do uzyskania jednolitej substancji. Do opryskiwania pól zainfekowanych przez mszycę trzmielinowo-burakową najlepiej sprawdzają się automatyczne opryskiwacze polowe, które pracują bardzo szybko i wydajnie.
Aby zwalczanie mszycy burakowej dało pożądane rezultaty i było bezpieczne dla środowiska naturalnego, należy rozpocząć je w odpowiednim czasie. Optymalny termin oprysku to wczesny ranek lub godziny popołudniowe, ponieważ wówczas na polach przeważnie nie występują inne, pożyteczne organizmy, np. pszczoły. Opryskiwanie musi być dokładne, tak aby chronione rośliny były w całości pokryte substancją aktywną. Dotyczy to zwłaszcza obu stron liści, a także pędów roślinnych.
Mszyca burakowa – działania profilaktyczne
W gospodarstwach nastawionych na hodowlę ekologiczną można stosować alternatywne metody zwalczania szkodników. W takich uprawach szczególnie ważną rolę odgrywa profilaktyka. Należy pamiętać przede wszystkim o regularnym usuwaniu z powierzchni pola wszelkich chwastów i pozostałości roślinnych, które stanowią naturalne schronienie dla mszycy burakowej. Uprawy powinny być również odpowiednio odżywione składnikami pokarmowymi, ponieważ przy dobrej kondycji są mniej podatne na infekcje i działanie groźnych czynników zewnętrznych.
Niektóre owady neutralne dla uprawy są naturalnymi wrogami mszycy burakowej. Ekologiczną metodą zwalczania tego gatunku jest na przykład wprowadzenie na teren hodowli larw biedronki, której pokarmem są te uciążliwe szkodniki. Przy problemie występującym na niewielkich polach, czy przydomowych grządkach warzywnych, dobre rezultaty można uzyskać, usuwając ręcznie niechciane owady, a także wyrywając części rośliny, przede wszystkim liście, które uległy już infekcji.
Czas występowania:
Maj-czerwiec
Szkodliwość:
Obniżenie plonu do 30%; roznoszenie wirusów żółtaczki i mozaiki oraz grzybów.
Próg szkodliwości:
20% opanowanych roślin przed kwitnieniem, 10% w trakcie kwitnienia
Forma szkodliwa:
Mszyca