Kistnik malinowiec
Rodzina:
Kistnikowate
Uprawa:
Malina
Opis:
Owad: rudobrązowy lub ciemnoszary, ok. 4 mm (samice większe).
Larwa: 3 pary nóg, żółta, długość ok. 5 mm.
Jajo: ok. 1,3 mm, początkowo przeźroczyste, później białe.
Byturus tomentosus to pasożyt bytujący w uprawach jagodowych, którego eliminacja pozwoli uniknąć ryzyka otrzymania niskojakościowych i mniej obfitych plonów. Kistnik malinowiec – szkodnik malin oraz innych owoców leśnych to niewielki, osiągający zaledwie kilka milimetrów długości chrząszcz o brązowym zabarwieniu i charakterystycznych, żółtych włosach na korpusie. Jego larwy, które są szczególnie szkodliwe dla hodowanych roślin, są na początku białe i z czasem stają się żółtawe, osiągając rozmiar do 8 mm.
Wiedząc, jak wygląda kistnik malinowiec, można rozpocząć jego skuteczne zwalczanie, z wykorzystaniem metod chemicznych, biologicznych czy innych, np. ekologicznych. Objawem jego pasożytowania w uprawie są także uszkodzenia mechaniczne, które są dostrzegalne zarówno w obrębie owoców, jak i kwiatów. Ten niepozorny chrząszcz zagraża bowiem hodowli przez praktycznie cały rok. W okresie zimowym dorosłe osobniki hibernują głęboko w glebie, aby wiosną wyjść na powierzchnię i żerować w młodych pędach wzrastających roślin jagodowych.
Kistnik malinowiec – objawy występowania
Po pierwszym, wiosennym żerze na młodych pędach samice byturusa tomentosusa rozpoczynają składanie jaj we wnętrzach kwiatów, z których wykluwają się następnie larwy, wybierające na swoją pożywkę wzrastające owoce malin czy innych jagód. Jesienią, po zakończeniu żerowania, osobniki w postaci larwalnej opadają na glebę i się przepoczwarzają, pozostając w stadium poczwarki aż do rozpoczęcia wiosny. Taki cykl życia sprawia, że szkodnik zagraża uprawom w okresie ich intensywnego rozwoju i wzrostu.
Dowodem na to, że w hodowli żeruje kistnik malinowiec, są objawy charakterystyczne, występujące wiosną na kwiatach w postaci ich widocznego uszkodzenia. W rezultacie owoce pojawiające się wraz z początkiem lata stają się miękkie, wodniste i z czasem gniją. Maliny i pozostałe jagody zaatakowane przez szkodnika podlegają procesowi dostrzegalnej gołym okiem deformacji, co przekłada się na niską jakość plonów i obniżenie ich wartości handlowej.
Kistnik malinowiec – zwalczanie
W asortymencie Ampol- Merol przygotowaliśmy duży wybór niezawodnych środków ochrony roślin przed zagrażającymi im szkodnikami. Jednym z tych popularniejszych w uprawach jagodowych jest kistnik malinowiec, którego zwalczanie wymaga użycia specjalistycznych insektycydów. Preparaty należące do tej grupy bazują na rozmaitych składnikach aktywnych, wśród których znajdują się między innymi neonikotynoidy i pyretryny, różniące się od siebie specyfiką działania.
Neonikotynoidy to substancje powszechnie występujące w insektycydach, które działają na centralny układ nerwowy szkodników, powodując ich nadmierną stymulację, a w konsekwencji paraliż i śmierć. Wysoką skuteczność w zwalczaniu kistnika malinowca uzyskuje się też z wykorzystaniem środków ochrony roślin bazujących na pyretrynach. W przypadku użycia tych ostatnich następuje zaburzenie funkcjonowania kanałów sodowych w błonach neuronów chrząszcza, co również skutkuje jego obumarciem.
Kistnik malinowiec – kiedy oprysk?
Dobór odpowiedniego środka ochrony roślin to nie wszystko. W uprawie jagodowej, np. malin pojawił się kistnik malinowiec – kiedy oprysk przeprowadzić, aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty? W przypadku zwalczania tego gatunku pasożyta trzeba wziąć pod uwagę aktualne stadium rozwoju, zarówno chrząszcza, jak i samej uprawianej rośliny. Przy zastosowaniu metody chemicznej termin opryskiwania powinien być też dobrany pod kątem ograniczenia negatywnych skutków takiego działania na środowisko naturalne.
Przede wszystkim należy unikać stosowania oprysków w czasie pełnego rozkwitania jagód. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko działania insektycyduy na organizmy pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. Należy też sięgać po środki ochronne zawierające w składzie substancje neutralne dla takich organizmów. Najlepszym momentem na opryskiwanie roślin jest wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia, lub bezpośrednio po jego zakończeniu, jeśli nie dało się inaczej.
Kistnik malinowiec – zwalczanie ekologiczne
W gospodarstwach specjalizujących się w hodowli organicznej klasyczne insektycydy nie znajdą zastosowania. Na szczęście istnieją też naturalne metody eliminacji szkodników, takich jak kistnik malinowiec – zwalczanie ekologiczne jest jednak mniej skuteczne od tego chemicznego. W tym przypadku stawia się przede wszystkim na działania profilaktyczne, szczególnie agrotechniczne. Polegają one na przykład na skrupulatnym usuwaniu resztek roślinnych po przeprowadzonych zbiorach jagód, aby pozbawić chrząszcza miejsca do zimowania.
Kistnik malinowiec ma też swoich naturalnych wrogów, którzy mogą okazać się niezwykle pomocni w ekologicznym zwalczaniu tego szkodnika. Nicienie pasożytnicze, drapieżne owady i niektóre gatunki ptaków chętnie polują na przedstawicieli tego osobnika, zarówno w ich postaci dorosłej, jak i larwalnej. Jednocześnie nia stanowią one poważnego zagrożenia dla samej uprawy, nie licząc ewentualnych, drobnych uszkodzeń mechanicznych, powstających w momencie ataku.
Czas występowania:
Maj - czerwiec, inwazja od 20 do 40 dni
Szkodliwość:
Chrząszcz: szkieletuje liście malin owocujących na pędach dwuletnich, niszczy młode, nierozwinięte liście oraz pąki kwiatowe i kwiaty, przyczyniając się do znacznego obniżenia plonu - owoce zawiązane z nadjedzonych kwiatów są drobne i zniekształcone.
Larwa: wylęga się w pełni lata, żeruje w dnie kwiatowym. Najwięcej robaczywych owoców pochodzi z najwartościowszych, pierwszych zbiorów, na malinach dojrzewających później straty są zazwyczaj niższe.
Forma szkodliwa:
Chrząszcz, larwa