Mączlik szklarniowy
Opis:
OPIS
Szkodniki mogą stanowić prawdziwą plagę uprawy roślin ozdobnych czy też warzyw. Do grona najpopularniejszych i najczęściej spotykanych pasożytów z pewnością należy mączlik szklarniowy. Posiadaną nazwę zawdzięcza on dwóm aspektom: wyglądowi oraz miejscu bytowania. Muszki pokryte białym nalotem uwielbiają suche i ciepłe warunki, dlatego upodobały sobie w szczególności rośliny w mieszkaniach i szklarniach. W jaki sposób zwalczać tego problematycznego owada z uprawy i jakich preparatów naturalnych oraz chemicznych używać?
Mączlik szklarniowy, czyli trudny do zwalczenia pasożyt
Choć jest niewielkich rozmiarów, gdyż osiąga wielkość maksymalną oscylującą w granicach 2-3 milimetrów, to potrafi narobić wielkich szkód. Duża warstwa nalotu na ciele tego owada powoduje, że wydaje się on być białego koloru. Mączlik szklarniowy żeruje na spodniej stronie liści, a samica tego szkodnika składa również na niej jaja. Rodzące się żółtaworóżowe larwy są nieco spłaszczone i mają owalny kształt.
Zarówno one, jak i dorosłe osobniki żywią się sokiem roślin, co osłabia rośliny i sprawia, że nie mają one zapewnionych optymalnych warunków do wzrostu. Liście robią się żółte, a następnie deformują się i usychają. Ponadto warto dodać, że podczas pobierania przez nie pokarmu, na liściach pozostaje wydzielana przez pasożyty spadź, która powoduje zalepianie się aparatów szparkowych. Wspomniana spadź to znakomita pożywka dla grzybów, które spożywając ją, atakują również bardzo często same rośliny. W związku z tym opisywane owady zagrażają licznym gatunkom kwiatów czy też warzyw. Mączliki szklarniowe najlepiej zauważyć, poruszając rośliną, gdyż wtedy cała chmara tych skrzydlatych szkodników unosi się w powietrze.
Czym zwalczyć mączlika szklarniowego?
Pozbycie się tego szkodnika jest niezbędne dla ochrony roślin przed obumarciem. Opisywany owad potrafi rozwijać się i rozmnażać w zastraszającym tempie, dlatego też konieczne jest przedsięwzięcie skutecznych środków. Czym zwalczyć mączlika szklarniowego, by osiągnąć zamierzony cel? Na rynku jest dostępnych wiele metod, które w zależności od preferencji oraz możliwości można zastosować. Wśród nich warto zwrócić uwagę zarówno na sposoby ekologiczne, jak i preparaty chemiczne. Alternatywą dla tych metod są także opryski.
Mączlik szklarniowy – zwalczanie naturalnymi sposobami
Do najpopularniejszych ekologicznych metod zwalczania mączlika szklarniowego należy z pewnością wykorzystanie żółtych tablic lepowych, do których lgną opisywane owady. Pułapki na te pasożyty dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych. Bardzo często osoby prowadzące uprawy stosują też rozwiązanie polegające na sadzeniu roślin, które odstraszają skrzydlate szkodniki. Warto także wspomnieć o innej wykorzystywanej metodzie zwalczania naturalnego, a mianowicie o spryskiwaniu warzyw czy też kwiatów naparem tytoniowym. W tym celu należy zaparzyć 100 g tytoniu w 1 l wrzątku i zostawić na 24 h. Przed wykorzystaniem roztworu powinno się go przecedzić w celu zastosowania.
Mączlik szklarniowy – zwalczanie chemiczne
Nawet najlepsze naturalne metody nie dadzą 100% pewności pozbycia się problemów, jakie niewątpliwie potrafi stworzyć wielu osobom mączlik szklarniowy. Zwalczanie chemiczne bardzo często staje się jedynym skutecznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy rośliny zostaną zaatakowane przez cały rój tego szkodnika lub po prostu ekologiczne sposoby okażą się mało skuteczne. Wtedy preparaty chemiczne mogą okazać się jedynym ratunkiem. Tego typu środki ochrony roślin w wielu przypadkach stosowane są w ostateczności. Wykonywanie oprysków powinno być poprzedzone odpowiednim researchem, który umożliwi wyeliminowanie mączlika szklarniowego we wszystkich stadiach jego rozwoju. Z tego też względu preparaty chemiczne powinny wykazywać działanie systemiczne lub układowe.
Mączlik szklarniowy – preparaty chemiczne
Wspomniane powyżej działania chemicznych środków ochrony roślin powodują, że substancje aktywne przenikają w ich głąb do soku, który następnie spożywany jest zarówno przez larwy, jak i dorosłe osobniki mączlika szklarniowego. Wśród najczęściej stosowanych preparatów znajdują się opryski zawierające insektycydy. Warto w tym kontekście wymienić chociażby Polysect 005 SL, Mospilan 20 SP czy też Fitter.
Mączlik szklarniowy – opryski
Podczas stosowania preparatów chemicznych w celu zwalczenia mączlików szklarniowych, warto stosować się do podstawowych zaleceń. Należy pamiętać o tym, by opryski zostały przeprowadzane wieczorem, by nie zaszkodzić pszczołom oraz innym owadom zapylającym. Ponadto powinno się zachowywać okresy karencji, a także stosować się do ogólnych wskazówek od producenta znajdujących się na etykietach preparatów. Warto również mieć na uwadze, że metody zwalczania chemicznego opisywanych owadów warto przeplatać z naturalnymi sposobami, gdyż skrzydlate szkodniki w kolejnych pokoleniach zwiększają swoją odporność na insektycydy. Z tego też względu opryski z chemicznych środków ochrony roślin należy uzupełniać opryskami z naturalnych roztworów.