Życica trwała
Pokrój rośliny:
Niektóre rośliny, które pojawiają się na polskich polach uprawnych, łąkach i trawnikach mogą być traktowane dwojako. Mają zastosowania w rolnictwie, jednak bez odpowiedniej kontroli mogą przenieść się na niepożądane obszary, powodując przy tym szkody. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest życica trwała, zwana również rajgrasem angielskim, która jest ceniona jako roślina pastewna, lecz na trawnikach ze względu na swój dominujący charakter może szybko stać się problemem.
Życica trwała – jak ją rozpoznać?
Rajgras angielski jest rośliną pospolitą – zalicza się ją do wieloletnich traw luźnokępkowych. Wyróżniają je przede wszystkim pokaźnych rozmiarów źdźbła, które mogą sięgać nawet 60 cm wysokości - są wyraźnie żłobkowane wewnątrz i połyskliwe od spodu. Życica trwała najczęściej ma żywozielony kolor, a także charakterystyczny kwiatostan w postaci łukowatego, płaskiego kłosa. Zazwyczaj kwitnie od maja do września, a jej okres wegetacyjny przy sprzyjającej pogodzie może kończyć się nawet późną jesienią.
W jakich warunkach najlepiej rozwija się rajgras angielski?
Ten gatunek traw najlepiej wzrasta na glebach żyznych i mineralnych. Rajgras angielski to roślina silnie światłolubna, dlatego znacznie słabiej rozwija się na niekoszonych łąkach, które pokryte są chwastami wyższymi od niego. Życica trwała źle reaguje na trudne warunki klimatyczne – na przykład letnie susze czy intensywne mrozy w zimie. Przy niekorzystnej pogodzie szybko wysycha i czerwienieje, przez co jego wygląd może źle wpływać na prezencję zadbanych, starannie pielęgnowanych trawników.
Gdzie najczęściej pojawia się rajgras angielski?
Ta odmiana traw jest często uprawiana w charakterze rośliny pastewnej ze względu na to, że jest bardzo dobrze trawiona przez rozmaite gatunki zwierząt hodowlanych, takich jak bydło, konie, a nawet drób. Życica trwała jest częstym widokiem na pastwiskach oraz na łąkach. Stanowi również element składowy mieszanki traw dedykowanych na obiekty rekreacyjne – boiska i pola golfowe. Ze względu na to, że rajgras łatwo się wysiewa, może przenosić się również w inne miejsca, takie jak trawniki, pobocza, a nawet nieutwardzone drogi.
Rajgras angielski rośnie szybko po wysianiu, również w dzikiej postaci i sprawnie regeneruje się po skoszeniu lub spasaniu czy wydeptaniu przez zwierzęta hodowlane. Jest trawą wieloletnią, która szybko rozwija dość płytki, lecz zbity system korzeniowy. Życica trwała może rozmnażać się zarówno wegetatywnie, jak i przez siew. Na żyznym, bogatym w minerały podłożu i przy sprzyjającej pogodzie szybko się rozprzestrzenia i przenosi również na inne, sąsiadujące tereny.
W jakich miejscach życica trwała może być problemem?
Rajgras angielski należy do roślin silnie konkurencyjnych - może negatywnie wpływać na kondycję trawników. Ryzyko to występuje zwłaszcza, gdy na przestrzeni wysiano zupełnie inne gatunki roślin, które życica trwała może szybko zdominować, pozbawiając je składników odżywczych i osłabiając ich wzrost. Jest to dużym problemem szczególnie na starannie pielęgnowanych, przydomowych trawnikach, które z powodu rajgrasu mogą stracić swój estetyczny wygląd.
Kłopotem jest również obecność życicy trwałej na polach uprawnych w zbożu, gdzie negatywnie wpływa na jakość i ilość plonów. Przy sprzyjających warunkach ten gatunek traw może również rozwijać się w małych, przydomowych ogrodach, gdzie znacznie osłabia uprawy warzyw i owoców. Z tego powodu, mimo jej dużej użyteczności na pastwiskach, w niektórych obszarach rolnictwa i ogrodnictwa może być problemem i jest uznawana za chwast, który wymaga zwalczania.
Jak skutecznie pozbyć się życicy trwałej?
Ręczne usuwanie rajgrasu angielskiego z trawników i ogrodów może okazać się nużące i czasochłonne, a ze względu na jego szybkie wysiewanie się i mocny system korzeniowy – również mało skuteczne. W przestrzeniach, które pełnią dekoracyjny charakter równie podchwytliwym zadaniem może jednak okazać się prawidłowy dobór herbicydów. Preparaty selektywne dedykowane usuwaniu roślin jednoliściennych mogą okazać się świetnym wyborem przy usuwaniu życicy trwałej na niektórych polach uprawnych i w ogrodach.
W wypadku trawników zastosowanie herbicydów na całej powierzchni zielonej może jednak nieodwracalnie uszkodzić również inne gatunki traw na Twojej posesji. W takim wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dobór środków o charakterze celowanym, które zastosujesz bezpośrednio na życicę trwałą, omijając inne rośliny. Po aplikacji preparatu łatwiej będzie usunąć ręcznie roślinę, bez konieczności wykopywania nieestetycznych dziur w trawniku.
Jeżeli masz problem z życicą trwałą i szukasz skutecznych rozwiązań, które pomogą Ci się z nią skutecznie rozprawić, bez nadmiernego nakładów ciężkiej pracy i finansów, z chęcią Ci pomożemy. Wybierając Ampol-Merol, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru herbicydów i preparatów, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać Twój problem. Zadzwoń do nas i skonsultuj się z naszymi doradcami – pomożemy Ci w zwalczaniu chwastów w wielkopowierzchniowym gospodarstwie rolnym!