Mączniak jabłoni
Uprawa:
Jabłoń
Miejsce infekcji:
liście
Objawy choroby:
Mimo że jest jedną z najczęściej występujących chorób jabłoni, bardzo często sadownicy lekceważą jej obecność oraz skutki występowania. Mączniak prawdziwy jabłoni, bo o nim mowa, powodowany jest przez grzyb Podosphaera leucotricha i może pojawić się we wszystkich rejonach upraw. Spotyka się go zarówno w sadach towarowych oraz przydomowych, jak i w szkółkach. Jest to groźna choroba z wielu powodów. Przede wszystkim osłabia wigor drzew, obniża jakość owoców, a także zmniejsza zawiązywanie pąków kwiatowych, co przekłada się w głównej mierze na straty w sferze ekonomicznej. Mączniak na jabłoniach to duży problem dla każdego sadownika.
Mączniak jabłoni - zwalczanie to obowiązek
Choroba ta praktycznie co roku występuje w sadach. Zależy ona jednak od wielu czynników. Przede wszystkim warto w tym kontekście wymienić przebieg pogody zimą oraz w trakcie sezonu wegetacyjnego. Ponadto znaczenie ma siła wzrostu drzewa i wprowadzony program zwalczania. Chorobotwórczy patogen zimuje na pąkach oraz pędach w postaci strzępek grzybni. Wiosną zaczyna ona produkować zarodniki konidialne, które przenoszą się na kolejne pąki, pędy oraz liście, rozprzestrzeniając tym samym chorobę. Taki stan rzeczy utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny, chyba że wcześniej rozpocznie się zwalczanie patogenów poprzez usunięcie pędów zainfekowanych przez mączniaka prawdziwego.
Warunki pogodowe a mączniak jabłoni
Nasilenie występowania tej choroby pojawia się co kilka lat. Ma to związek z panującymi warunkami atmosferycznymi nie tylko zimą, ale również w sezonie wegetacyjnym. Wpływ na rozwój mączniaka jabłoni mają m.in. letnie wysokie temperatury, zmniejszona ilość opadów czy też łagodne zimy. W związku z ostatnim z wymienionych czynników w ostatnich latach można zaobserwować znacznie częstsze pojawianie się opisywanej choroby. Niestety jej zwalczanie nie należy do najłatwiejszych zadań nawet dla najbardziej doświadczonych sadowników. Zarodniki patogenu mogą bowiem rozprzestrzeniać się dzięki niewielkiemu wzrostowi wilgotności powietrza i czynią to w szerokim zakresie temperatury. Ich rozwojowi sprzyja pojawiająca się mgła czy też poranna i wieczorna rosa. Z wymienionych względów niezwykle ważne w zwalczaniu patogenu chorobotwórczego są działania prewencyjne. Należy je podjąć już na wczesnym etapie rozwoju grzyba, gdyż może to być czynnikiem decydującym o wielkości zbioru i jego jakości.
Jak wygląda mączniak na jabłoni?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mączniak zimuje w pąkach kwiatowych oraz liściowych, co objawia się pojawieniem choroby w następnym sezonie. Kłopot z grzybem można zaobserwować już wczesną wiosną, gdy wraz z początkiem wegetacji grzybnia zaczyna wytwarzać zarodniki. Powoduje to, że silnie porażone pąki zamierają, a mniej porażone rozwijają się w liście, lecz są już dotknięte infekcją. Przez to są one kruche, zdeformowane oraz drobne. Ponadto na ich strukturze pojawia się charakterystyczny biały, mączysty nalot, który wraz z upływem czasu może stać się nieco ciemniejszy. Zagrzybione pędy mogą stać się źródłem infekcji wtórnych dla dopiero rozwijających się liści, kwiatów czy też owoców.
Do zagrzybienia młodych liści dochodzi poprzez wystąpienie infekcji wtórnej w postaci pojawienia się na nich zarodników konidialnych. W początkowym stadium choroby tworzą się na ich górnej warstwie małe, chlorotyczne plamy. Po krótkim upływie czasu na spodniej strukturze liści plamy zaczynają się pokrywać białym nalotem grzybni oraz trzonków konidialnych. Liść może zostać zainfekowany również wzdłuż krawędzi, co objawia się charakterystycznym jego zwinięciem “w łódkę”. Warto dodać, że białe naloty mogą się ze sobą grupować, tworząc duże skupiska.
Choroby jabłoni - mączniak na kwiatach oraz owocach
Grzyb pojawia się również na kwiatach oraz owocach. Te pierwsze bardzo często przybierają barwę srebrno-szarą i są zdeformowane. Zainfekowane kwiaty, w porównaniu do zdrowych, otwierają się od 5 do 8 dni później lub nie robią tego wcale, zamierając i nie zawiązując owoców.
Z porażonych kwiatów mogą zawiązać się jednak owoce, które są zagrożone porażeniem chorobą od najwcześniejszego stadium. Objawy infekcji są jednak trudne do zaobserwowania. Najczęściej można zauważyć ordzawienie skórki, a w przypadku silnego porażenia rdzawe plamy na owocach.
Co na mączniaka jabłoni?
Zwalczanie pojawiających się patogenów chorobotwórczych należy rozpocząć od zapobiegania ich rozwoju, czyli lustracji sadów w okresie zimowym oraz wiosennym. Bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym na ograniczenie rozprzestrzeniania się grzyba jest wycinanie porażonych pędów. Metody agrotechniczne powinny być jednak połączone ze stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin. Preparaty na mączniaka jabłoni warto stosować już w celach zapobiegawczych lub wraz z pojawieniem się pierwszych oznak choroby. Najczęściej w początkowych fazach wegetacji stosuje się siarkowy środek na mączniaka jabłoni. Niezwykle istotnym okresem jest faza zielonego i różowego pąka. Następne zabiegi należy wykonywać w odstępach 7-10 dni.
Walka z mączniakiem jabłoni nigdy nie jest łatwa. Z tego też względu wielu sadowników sięga po sprawdzone środki. Bardzo często jest nim fungicyd Juan 50 EW. Oprysk na mącznika jabłoni skutecznie zwalcza patogen chorobotwórczy niezależnie od jego stadium rozwojowego. Preparat ten działa również zapobiegawczooraz wyniszczająco.