Dymnica pospolita
Nazwa łacińska:
Fumaria officinalis
Pokrój rośliny:
Wysokość: 10-40 cm, do 60 cm.
Liście: o charakterystycznym, niebieskozielonym kolorze, podwójnie pierzaste. Końcowe listki o szerokości 2-3 mm.
Kwiaty: małe, zebrane są w luźne grona, każdy ma krótką szypułkę i jest opatrzony liściokształtną podsadką. Są różowe lub purpurowoczerwone, na szczycie ciemnopurpurowe lub brunatne . Kielich jest krótki, złożony z 2 płatkowatych działek, a rurkowata korona z 4 płatków; górny płatek opatrzony jest ostrogą. Posiadają sześć pręcików złączonych nitkami w 2 grupy po trzy.
Okres wegetacji:
Marzec - październik
Uprawa:
Burak cukrowy, Fasola szparagowa, Groch zielony, Kukurydza, Pomidor gruntowy
Szkodliwość:
Wysoka konkurencyjność wobec roślin uprawnych, potrafi przerastać łan niektórych roślin, utrudniając dostęp do światła. W zielonce może powodować zatrucia zwierząt. Pokryta woskiem utrudniającym wchłanianie herbicydów.
Próg szkodliwości:
5% spadek plonu - 60 szt./m2.
OPIS
Jedną z najbardziej uciążliwych, trudnych w wyplewieniu szkodliwych roślin, które występują powszechnie na polach uprawnych oraz plantacjach warzyw, jest Fumaria officinalis. Dymnica pospolita to niepozorny z wyglądu, ale groźny chwast jednoroczny, który jest w stanie wyprodukować setki nasion o długiej żywotności. W długim okresie w sposób znaczący może wpłynąć na obniżanie plonów zbóż, pomidorów, buraków, kukurydzy i bylin bobowatych.
Dymnica pospolita – zwalczanie
Najskuteczniejszą praktyką w eliminowaniu chwastu, jakim jest dymnica pospolita, jest przeprowadzenie zabiegów herbicydowych. Prace z wykorzystaniem metody chemicznej powinny odbyć się w możliwie jak najwcześniejszym stadium wzrostu Fumaria officinalis, gdyż to właśnie siewki są najbardziej wrażliwe na działanie substancji aktywnych. Dojrzała roślina jest znacznie trudniejsza do zwalczenia - dorosłe osobniki charakteryzuje specyficzny, woskowy nalot, który może utrudniać działanie herbicydów.
Fumaria officinalis jest wrażliwa na działanie substancji czynnych, takich jak np. benzaton, dikamba, metrybuzyna czy flurochloridon, które można znaleźć w mieszankach dostępnych w asortymencie Ampol-Merol. Koncentraty, granule oraz kapsuły dedykowane do zwalczania dymnicy pospolitej nadają się do przygotowania emulsji wodnej, którą najskuteczniej rozprowadzać można za pomocą opryskiwacza polowego.
Herbicydy do zwalczania dymnicy pospolitej – oferta Ampol-Merol
W trosce o prawidłową kondycję roślin uprawnych oraz jak najbardziej wydajne plony, konieczne jest przedsięwzięcie takich działań, które nie tylko pozwolą na skuteczne zwalczenie szkodliwej dymnicy pospolitej i innych chwastów, ale też będą sprzyjały zachowaniu plonów w optymalnej kondycji.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z obszernym wachlarzem preparatów przeznaczonych do zwalczania siewek Fumaria officinalis. W przypadku jakichkolwiek trudności z wyborem odpowiedniego produktu służymy profesjonalnym doradztwem doświadczonych konsultantów.