Sucha zgnilizna roślin kapustnych
Nazwa inaczej:
Foma, fomoza, sucha plamistość
Uprawa:
Rzepak jary, Rzepak ozimy
Czas występowania:
W ciągu całego okresu wegetacyjnego
Szkodliwość:
Straty plonu przekraczające ponad 50%, ograniczenie powierzchni asymilacyjnej liści, osłabienie roślin, zainfekowanie kolejnych partii liści, łodyg i łuszczyn
Próg szkodliwości:
BBCH 14-18: 10-20% porażonych roślin
BBCH 31-39: 10-15% porażonych roślin
Miejsce infekcji:
Liście, liścienie
Objawy choroby:
Liścienie i liście właściwe: żółte plamki, które z czasem się powiększają i na ich powierzchni pojawia się sucha nekroza w kolorze beżowym; na nekrozie pojawią się czarne punkciki (piknidia) z zarodnikami, wokół plamy występuje żółta obwódka; plamy powiększają się i łączą ze sobą
Ampol-Merol to ekspert w dziedzinie rolniczych rozwiązań. Oferujemy wysokiej jakości środki ochrony roślin oraz ekologiczne preparaty do zwalczania licznych problemów związanych z uprawami. Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stają współcześni farmerzy, jest obecność patogenu takiego jak sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku. Dlatego poznaj już dziś objawy tej infekcji. Zobacz, co może wspomóc Twoją walkę ze szkodnikami tego rodzaju, a przy okazji ochroni plony.
Co należy wiedzieć o suchej zgniliźnie? Poznaj dokładnie objawy!
Każdy hodowca kapusty, kalafiorów, brokułów, brukselki czy rzepaku, a więc roślin z rodziny kapustowatych, powinien mieć świadomość o chorobach, które mogą pojawić się w uprawach tego rodzaju. Jedną z najpoważniejszych infekcji spotykaną na całym świecie jest sucha zgnilizna. Spowodowana jest ona przez różne gatunki grzybów z rodzaju Alternaria, głównie Alternaria brassicicola i Alternaria brassicae.
Pierwszymi objawami, jakie można zaobserwować, to obecność patogenów na polu. Są to brunatne lub czarne plamy na liściach, łodygach oraz owocach roślin. Ślady te zazwyczaj są okrągłe bądź owalne, często mają żółtą obwódkę. W miarę rozwoju zakażenia powstałe przebarwienia powiększają się i łączą się ze sobą, co prowadzi do obumierania w tym miejscu tkanek. W wyniku pojawienia się suchej zgnilizny rzepak traci zdolność do przeprowadzania fotosyntezy oraz wchłaniania składników odżywczych. A to prowadzi do obniżenia jakości oraz wielkości plonów.
Proces powstawania suchej zgnilizny kapustnych
Warto wiedzieć, że choroba rozprzestrzenia się głównie przez zarodniki grzyba unoszone przez wiatr lub przenoszone na narzędziach rolniczych oraz ubraniach pracowników. Sucha zgnilizna kapustnych jest szczególnie niebezpieczna w okresach wilgotnych i ciepłych, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi patogenu.
Zwalczanie infekcji tego rodzaju polega głównie na stosowaniu środków ochrony roślin, takich jak fungicydy, które hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Ważne jest również zachowanie odpowiednich praktyk uprawowych, takich jak utrzymanie czystości pola i unikanie zbierania roślin zakażonych grzybem. Co więcej, dobrym rozwiązaniem jest również regularne monitorowanie pól oraz szybka reakcja na pojawienie się objawów. Takie działanie zapobiega rozprzestrzenianiu się tych mikroorganizmów, a więc jest minimalizowany jej wpływ na plony.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku to poważna kwestia, która może znacząco wpłynąć na wydajność uprawy. Jest to problematyczny grzyb, który atakuje rośliny, powodując liczne szkody w postaci uschniętych liści i obniżenia jakości oraz ilości zbiorów. Dlatego nasza firma oferuje preparaty i praktyczne metody, które pomagają kontrolować rozwijającą się infekcję tego rodzaju tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Dzięki dostępnym rozwiązaniom można skutecznie chronić swoje gospodarstwo, a przy tym uzyskać zdrowsze i obfitsze plony.
Ampol-Merol to profesjonalny partner w pozbywaniu się schorzeń powstałych na polach. Nasz doświadczony zespół specjalistów zna specyfikę problemów, z którymi współcześni rolnicy muszą mierzyć się każdego dnia. Dla Ciebie opracujemy skuteczną strategię zwalczania suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku, dostosowaną idealnie do wielkości Twojego gospodarstwa. W związku z tym jesteśmy gotowi Ci pomóc, m.in. w usuwaniu rozmaitych patogenów.
Sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku nie musi stanowić dla Ciebie problemu!
Nasze produkty i metody ochrony roślin są bezpieczne dla środowiska, co stanowi istotny aspekt w dzisiejszym rolnictwie. Dlatego warto zaufać naszemu doświadczeniu i skorzystać z naszych ekologicznych rozwiązań dotyczących zwalczania suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku.
Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego preparatu i jego skuteczność zależą od rodzaju patogenu chorobotwórczego, rodzaju zaatakowanej rośliny, objawów, stadium infekcji oraz warunków środowiskowych. Dlatego każdorazowo tuż przed użyciem środków ochrony zawsze należy zapoznać się z etykietą produktu i przestrzegać zaleceń producenta oraz lokalnych przepisów dotyczących stosowania substancji tego rodzaju.
Posłuchaj specjalistów w walce z suchą zgnilizną kapustnych w rzepaku!
Jeśli borykasz się z problemem infekcji grzybiczej, to firma Ampol-Merol ma dla Ciebie odpowiedni sposób! W naszym asortymencie dostępne są różnorodne artykuły do zwalczania schorzeń pojawiających się na polach uprawnych. Dzięki oferowanym preparatom oraz doświadczonemu zespołowi specjalistów można skutecznie pozbyć się objawów suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku i chronić swoje plony, a także inne rośliny. Proponowane produkty są starannie opracowane, aby każdemu zapewnić właściwą ochronę, minimalizując jednocześnie wpływ stosowanych środków na środowisko.
Skontaktuj się Ampol-Merol już dziś i dowiedz się, jakie substancje mogą Ci pomóc w walce z suchą zgnilizną kapustnych w rzepaku. Postaw na wiedzę, a przy okazji zapobiegnij licznym stratom spowodowanym infekcją grzybiczą!