Rdest powojowaty
Nazwa łacińska:
Fallopia convolvulus
Pokrój rośliny:
Wysokość: do 10 cm bez podpór, w sprzyjających warunkach łodyga dorasta do 200 cm.
Liście: pojedyncze, skrętoległe, całobrzegie. Większe na początku pędu, pod koniec coraz węższe, zwłaszcza że mają tendencję do podwijania się na brzegach. Osadzone na stosunkowo krótkich ogonkach. Dojrzałe liście są jajowatotrójkątne, u nasady sercowatostrzałkowate.
Kwiaty: niepozorne, zielone, zebrane w luźne grona, wyrastające w pachwinach liści. Okwiat pięciokrotny, białozielony, ogruczolony. Pręcików 8, słupek 1 - o trzech znamionach. Poszczególne kwiatki siedzą na krótkich szypułkach z kolankiem.
Owoc: niewielki, matowy, łatwo wypada.
Korzeń: palowy.
OPIS
Archeofity, czyli rośliny obcego pochodzenia, które osiedliły się na danym terenie w głównej mierze za sprawą człowieka, mogą wyrządzić spore szkody w uprawach rolnych. Gatunkiem tego typu jest rdest powojowaty. Jest to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów, który negatywnie wpływa na plantacje, w szczególności kukurydzy, zbóż oraz roślin okopowych. Czym zwalczać tę roślinę, aby skutecznie ochronić swoje plony? Podpowiemy Ci, jakie opryski wybrać oraz przedstawimy najważniejsze informacje o tej roślinie.
Podstawowa charakterystyka rdestu powojowatego
Rdest powojowaty nazywany jest także rdestówką (łac.
Fallopia convolvulus
), jego występowanie odnotowano w Europie, Azji, a także północnej Afryce. Jest on gatunkiem pospolitym w Polsce, występuje na różnych podłożach, niemniej jednak najczęściej spotykamy go na glebach lekkich oraz średnio ciężkich. Jest to roślina jednoroczna i samopylna, a jej zbyt duże nasilenie na polach uprawnych może prowadzić do obniżenia plonów o ponad 20%. Dlatego też istotne jest odpowiednie zwalczanie tej rośliny za pomocą dedykowanych do tego oprysków.
Rdest powojowaty — wygląd
Chwast ten jest stosunkowo łatwy w rozpoznaniu, niemniej jednak niekwitnące okazy mogą być często mylone z powojem polnym, ale po rozkwitnięciu rdest powojowaty staje się prosty do identyfikacji, dzięki czemu można dobrać odpowiedni oprysk i zwalczyć tę roślinę.
Rdest powojowaty to chwast, którego łodyga najczęściej osiąga długość około metra. Przy czym może to być także 10 cm, jeśli roślina nie ma miejsca na podparcie, albo nawet 200 cm przy bardzo sprzyjających warunkach. Przy czym łodyga jest szorstka w dotyku oraz prawoskrętna (wijąca).
Pęd pokrywają pojedyncze liście, które na jego początku są największe i później stają się coraz mniejsze. Liście tego chwastu mają wydłużone i zaostrzone wierzchołki, bardzo często podwijają się na brzegach, najczęściej mają kształt przypominający trójkąta i krótkie ogonki.
Niewielkie kwiaty (około 3 mm) tego chwastu mają najczęściej zielono-biały kolor i wyrastają z kątów liści, zebrane są w grona. Roślina ta kwitnie od lipca do października, zaś okres wegetacji przypada od kwietnia do października. Pojedynczy egzemplarz przeciętnie w ciągu roku może wytworzyć nawet 300 nasion, ale zazwyczaj jest to od 120 do 200. Owoc rośliny jest 3-groniasty, niewielki oraz bardzo łatwo wypada. Rdest powojowaty ma korzeń palowy.
Oprysk na rdest powojowaty można stosować w różnych fazach rozwoju tej rośliny. Aby skutecznie ją zwalczać, należy zapoznać się ze specyfikacją preparatu.
Rdest powojowaty — szkodliwość
Zastanawiając się, czym zwalczać tego typu chwasty, na początek warto zapoznać się z ich szkodliwością. Najpoważniejszym zagrożeniem jest fakt, że roślina ta bardzo głęboko się zakorzenia i może kiełkować z nasion usytuowanych na głębokości nawet 19 cm. Przy czym nasiona zachowują swoją żywotność zazwyczaj aż przez 20 lat. Roślina może pojawić się na różnych uprawach. Ogromne szkody wyrządza w przypadku lnu, ponieważ zanieczyszcza ten surowiec.
Oprysk na rdest powojowaty ma za zadanie skutecznie go zwalczyć, co jest istotne, ponieważ nieusuwany chwast oplata się wokół roślin uprawnych, konkurując przy tym o wszystkie elementy, takie jak: woda, światło, składniki pokarmowe oraz przestrzeń. Co więcej, może nadmiernie zacieniać uprawy oraz zagęszczać. Należy mieć również na uwadze, że roślina ta jest trująca dla niektórych zwierząt, m.in. koni. W jej składzie znajdują się takie substancje jak rutyna (rutozyd) i saponina.
Czym zwalczać rdest powojowaty?
Chwast ten powinno się zwalczać chemicznie za pomocą herbicydów. Opryski muszą być dostosowane do fazy wzrostu rośliny oraz konkretnej uprawy. Najlepsze działanie mają opryski zawierające takie składanki jak: amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chlomazon, dikamba, florasulam, fluroksypyr, linuron, metamitron, metsulfuron metylu, mezotrion, napropamid, nikosulfuron, propyzamid, sulkotrion oraz terbutylzyna. Istnieje wiele oprysków, które mogą skutecznie wyeliminować ten chwast i zapewnić udane plony. Właściwy wybór środka jest niezwykle ważny, ponieważ ze względu na głębokie ukorzenienie się, rdest powojowaty nie jest najłatwiejszy do całkowitego usunięcia.
Preparaty z Ampol-Merol
W naszej ofercie znajdziesz kilkadziesiąt preparatów, które możesz dopasować do swoich upraw. Rdest powojowaty to trudna roślina. Czym ją zwalczać, aby skutecznie ochronić plony? Możesz wybierać spośród środków dedykowanych do konkretnych upraw, np. Wing P 462,5 EC, który sprawdzi się w przypadku kukurydzy, Arcade 880 EC do ziemniaków i wiele innych. W celu uzyskania właściwego efektu należy przestrzegać zaleceń umieszczonych przez producenta. Wszelkie dostępne preparaty na tę roślinę znajdziesz poniżej. Oczywiście w przypadku pytań bądź wątpliwości, czym zwalczać ten chwast, z przyjemnością pomożemy. W tym celu skorzystaj z kafelka “dowiedz się więcej”. Nasi eksperci mają wieloletnie doświadczanie, dlatego możesz mieć pewność, że doradzą Ci najlepsze środki ochrony i rozwiązania, które pomogą Ci zwalczyć rdest powojowaty. Pomożemy Ci zadbać o Twoje uprawy!
Okres wegetacji:
Kwiecień/maj - październik
Uprawa:
Cebula, Fasola szparagowa, Groch zielony, Jęczmień jary, Jęczmień ozimy, Kukurydza, Marchew, Owies, Pietruszka, Pomidor gruntowy, Pszenica jara, Pszenica ozima, Pszenżyto jare, Pszenżyto ozime, Ziemniak, Żyto jare, Żyto ozime
Szkodliwość:
Owija się wokół roślin, może nadmiernie zacieniać i zagęszczać łan, co pogarsza warunki fitosanitarne oraz sprzyja wyleganiu roślin. Głęboki system korzeniowy ogranicza skuteczność jego zwalczania.
Próg szkodliwości:
Kilkanaście sztuk/m2