Rdza brunatna
Nazwa inaczej:
Rdza, rdza liści
Uprawa:
Pszenica jara, Pszenica ozima, Pszenżyto jare, Pszenżyto ozime, Żyto jare, Żyto ozime
Czas występowania:
Długie okresy ciepłej pogody wiosną i latem
Szkodliwość:
Pszenica: 40-50% straty w plonie; próg szkodliwości: BBCH 21-29: 10-15% liści z objawami porażenia, BBCH 30-39: 10% źdźbeł z pierwszymi objawami, BBCH 51-59: pierwsze objawy na liściu flagowym lub podflagowym
Pszenżyto, żyto: 40-50% straty w plonie, zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej, zmniejszenie liczby ziaren i MTZ, zamieranie pędów; próg szkodliwości: BBCH 21-29: 10-15% liści z objawami porażenia, BBCH 30-39: 10% źdźbeł z pierwszymi objawami, BBCH 51-59: pierwsze objawy na liściu flagowym lub podflagowym
Miejsce infekcji:
Liście
Objawy choroby:
Liście - na początku pojedyncze, rozrzucone po całym liściu drobne, pomarańczowe lub brązowe poduszeczki (skupiska zarodników - uredinospory), na spodniej warstwie liści występują skupiska zarodników - teliospory
Niepokojące choroby u roślin warto zwalczać już od pojawienia się pierwszych objawów. Rdza brunatna zbóż, takich jak pszenica, żyto czy pszenżyto, wymaga oprysku z wykorzystaniem odpowiednich środków. To nieprzyjemne schorzenie, które można rozpoznać dzięki rudawym owalnym plamkom na liściach, jest zagrzybieniem, które prowadzi do realnych strat w uprawach, które sięgają nawet 50%. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i od razu zaplanować użycie odpowiedniego "lekarstwa". Jeśli mierzysz się z takim problemem, zobacz, jakie produkty przygotowaliśmy dla Ciebie.
Jak wygląda rdza brunatna na zbożu?
Objawy tej choroby zbóż mogą wydawać się dość niepozorne, szczególnie na początku. Rdza brunatna pszenicy, żyta czy pszenżyta widoczna jest na liściach. Rozwijają się na nich zarodniki w formie pomarańczowych lub brązowych poduszeczek. Są one bardzo drobne i mogą tworzyć skupiska lub występować jako pojedyncze plamki. Wraz z rozwojem zagrzybienia, zagęszcza się ich ilość. Na spodniej części blaszki liściowej nagromadzają się zarodniki, czyli teliospory, które bezustannie się mnożą. Jedynym sposobem, żeby temu zaradzić, są opryski.
Kiedy występuje rdza brunatna na pszenicy i innych zbożach?
Najczęściej występowanie tej choroby można zaobserwować w cieplejszych regionach. Rdza brunatna zbóż lubi łagodne jesienie i zimy. Ponadto sprzyjają jej rozwojowi wilgotna wiosna i ciepłe lato. Takie warunki, choć przyczyniają się do lepszego wzrostu żyta, pszenżyta i pszenicy, mogą też stać się dla nich zagrożeniem. Dlatego obserwując zmiany temperatur w trakcie różnych pór roku, można z pewną dozą prawdopodobieństwa przewidzieć konieczność zastosowania oprysków w danym sezonie. Z tego względu dobrze jest wcześniej sprawdzić najciekawsze propozycje produktów do tych działań.
W jaki sposób zarodniki zagrażają zbożom?
Przeciwdziałanie zagrzybieniu zbóż warto rozpocząć jak najszybciej. Zarodniki rdzy brunatnej pasożytujące na jarej, jak i ozimej odmianie pszenicy, żyta i pszenżyta skutecznie utrudniają proces fotosyntezy. Zmniejszają tym obfitość plonów, a co za tym idzie, powodują ogromne straty, rzędu nawet 50%. W ten sposób u uszkodzonych roślin obumierają pędy i zmniejsza się ilość ziaren. Opryski z wykorzystaniem właściwych substancji pozwalają efektywnie walczyć z tym zagrożeniem. Dlatego proponujemy w naszym sklepie duży wybór produktów, które pomogą poradzić sobie z tym problemem.
Jak identyfikować zagrożenie na liściach żyta i nie tylko?
Początkowe objawy można zaobserwować na liściu flagowym lub podflagowym. Warto więc być wyczulonym na te części zbóż i bacznie obserwować, czy nie pojawiają się pierwsze, drobne poduszeczki w pomarańczowych i brązowych odcieniach. Rdza brunatna na życie, pszenicy czy pszenżycie występuje po obu stronach blaszki liściowej. W rozeznaniu, czy na pewno ma się do czynienia z jej zarodnikami, pomogą informacje na temat wysokich temperatur z wcześniejszych pór roku.
Opryski na rdzę brunatną i nie tylko
Dzięki bogatemu doświadczeniu i wiedzy na tematy związane z nowoczesnym rolnictwem doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają na uprawy w gospodarstwach rolnych. Rdza brunatna pszenżyta, żyta oraz pszenicy wymaga oprysków o odpowiednim składzie wysokiej jakości. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór produktów, które pomogą Ci uporać się z tą chorobą, ale i nie tylko z nią. Propozycje z tej kategorii mogą być użyte do skutecznej walki z takimi "niszczycielami" zbóż jak mączniak prawdziwy czy rdza żółta.
Sposób stosowania oprysków
Przy zakupie wybranych pozycji z listy, warto najpierw zapoznać się dokładnie z ich składem i sposobem użycia. Dzięki temu będziesz mógł właściwie dopasować opryski na rdzę brunatną żyta, pszenicy i pszenżyta do swoich potrzeb. Mogą one Ci pomóc w wyeliminowaniu także innych zagrożeń i chorób. Jednak żeby tak się stało, konieczne jest postępowanie zgodne z zaleceniami. Znajdziesz w nich szczegółową instrukcję, co do ilości substancji wymaganej na hektar, jak i wody potrzebnej do jej rozpuszczenia.
Zachowaj środki bezpieczeństwa przy opryskach zbóż
Żeby mieć pewność, że wykorzystując opryski do zbóż, nie zagrażasz sobie ani innym, ważne jest, by sprawdzić wszelkie informacje na temat danego produktu. Należy ściśle przestrzegać zaleceń, takich jak proporcje czy czas użycia. Nie należy przekraczać dozwolonych terminów jak odstęp między zastosowaniem środka, a zbieraniem plonów. Dzięki temu przeciwdziałanie rdzy brunatnej będzie nie tylko efektywne, ale i bezpieczne dla konsumentów.
Wybierz wydajne opryski na walkę z rdzą brunatną
Sklep Ampol-Merol przykłada dużą wagę do tego, by oferta, którą proponuje klientom, była rozbudowana i składała się z wysokiej jakości pozycji. Są one niezwykle ważne dla zbilansowanego rolnictwa i uzyskiwania jak największych plonów. Z naszą pomocą możesz skutecznie zwalczać zagrożenia, takie jak rdza brunatna pszenżyta, żyta i pszenicy. Prezentujemy szeroki wybór asortymentu niezbędnego do efektywnej uprawy zbóż, warzyw i owoców. Jeśli szukasz odpowiednich oprysków do walki z zagrzybieniem na swoim polu, zachęcamy do sprawdzenia szczegółów produktów i zapraszamy do zakupów.