Zbiory pomidora gruntowego - wrzesień 2020
Pomidory to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw w Polsce. Pomidory można zbierać w różnych fazach dojrzałości – zależnie od przeznaczenia, ale największą wartość mają owoce dojrzewające na roślinie. Zbiory pomidorów (w zależności od odmiany) mogą trwać od lipca aż do października.
Jak wygląda zbiór pomidora?
Do obsługi urządzenia potrzebne jest 6 osób. Jedna z nich to operator, druga to kierowca ciągnika z przyczepą lub samochodu odwożącego pomidory, a pozostałe 4 są potrzebne na kombajnie.
Trzy przy stole selekcyjnym i jedna do odrzucania ewentualnych zanieczyszczeń, które nie są wydmuchane przez dmuchawę kombajnu. Ilość samochodów wywożących pomidory do przetwórni jest uzależniona od plonu i od odległości od zakładu przetwórczego.
Tegoroczna uprawa
Jak wyglądała w tym sezonie uprawa pomidora gruntowego? Rolnicy już od momentu nasadzeń pomidora borykali się z licznymi problemami. Na początku wegetacji był to brak opadów, następnie liczne zimne noce, a także zagrożenia wynikające z dużej wilgotności powietrza: choroby grzybowe pomidora i ataki kolejnych szkodników (np. larwy stonki ziemniaczanej), które stanowiły dużą presję chorobową dla uprawy.
Często występujące tego lata mroźne noce dla pomidora oznaczają opóźnienie kwitnienia. Aby utrzymać uprawy i cieszyć się ich zdrowotnością, Plantatorzy zastosowali środki ochrony roślin: herbicydy, insektycydy i fungicydy zarejestrowane w pomidorze, z oferty Ampol-Merol.
Zabiegi i plonowanie
Na poniższym filmie pokazujemy zbiór pomidora gruntowego z jednej z wielkopolskich plantacji. W tym roku plantator uzyskał zadowalające plony na poziomie 45-50 t/ha. Zastosował następujące zabiegi:
- zabieg herbicydowy: Sencor Liquid 600 SC, Ramzes 25 WG
- zabieg insektycydowy: Mospilan 20 SP
- zabieg fungicydowy: Cabrio Duo 112 EC, Acrobat MZ 69 WG, Revus 250 SC, Signum 33 WG
- nawożenie dolistne: Agravita Aktiv 48 Plus.