Wapnowanie z Ampol-Merol
Obecnie w Polsce 28% gleb użytkowych rolniczo wykazuje odczyn bardzo kwaśny, poniżej 4,5 pH. Gleby kwaśne i bardzo kwaśne stanowią łącznie 70% użytków rolnych i dlatego w pierwszej kolejności wymagają wapnowania.
Wapnowanie poza regulacją odczynu, poprawia fizyczno-chemiczne właściwości gleby, zmniejsza toksyczne działanie glinu i manganu, ogranicza dostępność metali ciężkich, wspomaga nawożenie organiczne i mineralne oraz wpływa na polepszenie jakości płodów rolnych. Najważniejszym kryterium wyboru nawozów jest forma, w jakiej występuje wapń, czyli wapno tlenkowe lub węglanowe. Wapna tlenkowe są nawozami szybko działającymi i mogą być stosowane na glebach średnich i ciężkich. Wapna węglanowe są nawozami uniwersalnymi przydatnymi do stosowania na wszystkich rodzajach gleb. Istotnym kryterium wyboru nawozu jest oczywiście cena. Porównując ceny różnych rodzajów nawozów, nie można sugerować się ceną 1 tony masy nawozu, lecz należy uwzględnić procentową zawartość CaO w nawozie i porównać koszt 1 tony czystego składnika CaO w poszczególnych nawozach. W przypadku nawozów węglanowych warto także zwrócić uwagę na reaktywność, która wzrasta wraz z rozdrobnieniem wapna 30-99%. Im większa reaktywność tym szybciej przebiega proces odkwaszania gleby.
Wapnowanie jest zabiegiem, który powinien być przeprowadzony możliwie najwcześniej przed siewem roślin. Wczesny zakup wapna gwarantuje niższą cenę oraz jego dostępność.
W celu przeprowadzenia skutecznego odkwaszania gleb należy stosować nawozy wapnowanie Grade I Extra lub Grade 0 Extra.
Zalety nawozów Grade I Extra i Grade 0 Extra:
- nawozy granulowane o równej frakcji
- szybki efekt działania - doskonała rozpływalność i przemieszczanie się w glebie
- wysoka skuteczność odkwaszania gleby - dzięki ich dużej reaktywności
- polecane pod wszystkie rośliny uprawne, warzywnicze i sadownicze
- nawozy bezpieczne dla roślin - nie posiadają właściwości parzących
- wszechstronny termin stosowania uzależniony od potrzeby i organizacji produkcji w gospodarstwie:
- termin pogłówny lub przedsiewny
- termin jesienny lub wiosenny - możliwość ich rozrzucenia w szerokie ścieżki, nawet powyżej 24 m
- zabieg można wykonać siewnikami tradycyjnymi do nawozów granulowanych
- zabieg szybki do wykonania - małe dawki tych nawozów od 0,5 do 1,0 t/ha w stosunku do nawozów wapniowych tradycyjnych (3-6 t/ha)
- nawozy w opakowaniach big bag - niskie straty nawozu w tracie przechowywania oraz wygoda w trakcie zasypywania rozsiewacza
- zachowują wysoką przydatność nawozową przy długim i odpowiednim przechowywaniu