Aktualności
Sukces rzepaku ozimego SY Annabella i pszenicy ozimej Advokat

Dookoła jesteśmy świadkami wszechobecnej suszy. Brak wody odbił swoje piętno na polach polskich rolników.
Są jednak plantacje i odmiany, którym tak niekorzystne warunki są niestraszne.


Rzepak ozimy SY Annabella - okolice Golubia Dobrzynia (kujawsko-pomorskie).
Sukces polowy - tak po krótce mówi Paweł Szmytkowski, który przed rokiem zdecydował się na zasiew w swoim gospodarstwie nowej odmiany rzepaku ozimego z Ampol-Merol. Rośliny ładnie się rozgałęziły, a łan równo dojrzewa i jest gotowy do desykacji. Charakterystyczne są długie łuszczyny wypełnione nasionami.

 

 

Na taki stan rzeczy z pewnością miały wpływ stwierdzone przez samego hodowcę - firmę Syngenta - zalety - powolne tempo wzrostu jesienią zagwarantowało bezpieczny stożek wzrostu; potwierdziła się również zdolność odmiany do bardzo dobrego gospodarowania azotem. Na dynamiczny rozwój odmiany ma również wpływ rewelacyjna odporność na choroby, zwłaszcza na suchą zgniliznę kapustnych, a także posiadany gen Rlm7. UWAGA!!! SY Annabella jest wczesną odmianą dedykowaną również na gleby słabsze.

Podobnie ma się sytuacja na plantacjach zbóż. O zbożach jarych to lepiej nie mówić, bo przedstawiają dramat. Za to zboża ozime miały więcej czasu na wykorzystanie zasobów wody glebowej. Ale i wśród zbóż ozimych są “rodzynki”, które wybijają się na tle innych.

O sukcesie mówi również Pan Piotr - właściciel plantacji pszenicy ozimej spod Kruszwicy. Na 10 ha niesamowicie prezentuje się odmiana pszenicy ozimej Advokat, która wzbudziła zainteresowanie okolicznych rolników. Dlaczego? Przede wszystkim bardzo długo była zielona. W sytuacji gdy większość plantacji pszenicy jest już zasuszona, tutaj etap wegetacji dopiero się kończy, a pędy są jeszcze zielone. Już z niecierpliwością oczekujemy na wyniki plonu.
Również tu potwierdziły się zapewnienia hodowcy. Wysokowydajna odmiana oraz bardzo dobre cechy jakościowe ziarna. Sprawdziła się bardzo dobra zdrowotność liści, szczególnie tolerancja na rdzę i fuzariozę kłosów. Bardzo dobrą tolerancję na okresy posuszne tej odmiany można było obserwować podczas zeszłorocznego wyjazdu studyjnego do Austrii z firmą Ampol-Merol. Tam rok temu również miały miejsce olbrzymie niedobory wody i to właśnie tam również Advokat prezentował się najlepiej.

Oddziały firmy
Kontakt z nami
Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28a
87-200 Wąbrzeźno
woj. kujawsko-pomorskie


Sekretariat
tel.: +48 56 688 48 00
fax: +48 56 688 48 31